REKLAMAATLANTA POLAND (BAKAL) - Baner Główny (maj - czerwiec 2019)

(fot. Intermarche)

GUS opublikował zrewidowane wagi w koszyku inflacji CPI, będące odzwierciedleniem struktury wydatków z budżetów gospodarstw domowych w 2018 r. Na szczególną uwagę zasługuje dalsze zwiększenie udziału wydatków na żywność (24,89 proc. w 2018 r. wobec 24,36 proc. w 2017 r.). Kontynuacja wzrostu znaczenia tej kategorii w wydatkach jest sprzeczna z prawem Engla, zgodnie z którym wraz ze wzrostem dochodów konsumenta udział wydatków na żywność w jego wydatkach ogółem zmniejsza się.

REKLAMAKongres Rynku FMCG - Belka w artykułach (kwiecień - maj 2019)

Wzrost udziału w strukturze wydatków gospodarstw domowych odnotowano również w kategorii "restauracje i hotele” (6,20 proc. w 2018 r. wobec 5,71 proc. w 2017 r.) oraz transport (10,34 proc. w 2018 r. wobec 8,74 proc. w 2017 r.), a więc kategoriach charakteryzujących się relatywnie wysoką elastycznością dochodową popytu (czyli dużą wrażliwością popytu na zmiany dochodu). Wynika to z kontynuacji poprawy sytuacji na rynku pracy, a także bardzo dobrych na tle historycznym nastrojów konsumenckich, które sprzyjają zwiększonemu spożyciu dóbr luksusowych.

Stąd też pewne zaskoczenie stanowi spadek udziału wydatków na rekreację i kulturę (6,44 proc. w 2018 r. wobec 6,92 proc. w 2017 r.), który uwzględniając przedstawione wyżej czynniki jest naszym zdaniem przejściowy.

Zgodnie z danymi GUS inflacja CPI zwiększyła się w lutym do 1,2 proc. r/r wobec 0,7 proc. w styczniu (rewizja w dół z 0,9 proc.), co było nieznacznie powyżej konsensusu rynkowego równego naszej prognozie (1,1 proc.).

Jak wskazują eksperci Credit Agricole Bank Polska do wzrostu inflacji ogółem (o 0,3 pp.) przyczyniła się wyższa dynamika cen żywności i napojów bezalkoholowych, która zwiększyła się w lutym do 2,1 proc. wobec 0,8 proc. w styczniu. W znacznym stopniu było to związane z wyższą dynamiką cen warzyw (15,8 proc. r/r w lutym wobec 8,1 proc. w styczniu), będącą efektem ich mniejszej podaży w Europie ze względu na ubiegłoroczną suszę. W kierunku wzrostu inflacji oddziaływała także wyższa dynamika cen paliw (5,8 proc. r/r w lutym wobec 4,7 proc. r/r w styczniu), co wynikało z efektów niskiej bazy sprzed roku.

Do wzrostu inflacji (o 0,2 pp.) przyczyniła się również wyższa inflacja bazowa, która zgodnie z naszymi szacunkami zwiększyła się w lutym do 1,0 proc. r/r wobec 0,6 proc. w styczniu. Jej wzrost wynikał z wyższej dynamiki cen przede wszystkim w kategoriach "łączność” oraz "użytkowanie mieszkania” (z wyłączeniem nośników energii). Szybsze tempo wzrostu cen w kategorii "łączność” było związane z wyższą dynamiką cen usług telekomunikacyjnych ze względu na efekty niskiej bazy sprzed roku, podczas gdy wyższa dynamika cen w kategorii "użytkowanie mieszkania” w znacznym stopniu była skutkiem podwyżek cen za wywóz śmieci.

- W kolejnych kwartałach oczekujemy dalszego łagodnego zwiększenia rocznej dynamiki cen do 2,0 proc. r/r na koniec 2019 r., wspieranej przez stopniowy wzrost inflacji bazowej i przyspieszenie wzrostu cen żywności, podczas gdy przeciwny efekt będzie miało obniżenie dynamiki cen paliw. W konsekwencji, w całym 2019 r. inflacja utrzyma się na poziomie wyraźnie poniżej celu RPP, co jest zgodne z naszym scenariuszem stabilizacji stóp procentowych NBP w całym 2019 r. (pierwsza podwyżka w marcu 2020 r.) – komentuje Jakub Olipra, ekonomista Credit Agricole Bank Polska.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 1

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony