REKLAMAWitpak, baner główny (lipiec-sierpień 2019)

(fot. Pixabay/CC0)

Funkcjonariusze lubuskiej KAS we współpracy ze strażą graniczą i policją zatrzymali 330 tysięcy paczek nielegalnych papierosów o wartości blisko 5 milionów złotych. Podczas kontroli wykorzystano specjalistyczny rentgen do prześwietlania tirów.

REKLAMABIG InfoMonitor_belka w artykułach

12 i 13 marca 2019 r. w okolicach Świecka udaremniono trzy próby przemytu. Łącznie zatrzymano 6,6 mln sztuk papierosów. Kontrole trzech tirów, przewożących rzekomo puste pojemniki typu mauser, kartony z makaronem i sprzęt elektroniczny, ujawniły papierosy bez polskiej akcyzy o wartości prawie 5 mln złotych, na których ciążyło blisko 8 milionów należności podatkowych z tytułu niezapłaconego podatku VAT i akcyzy.

- Do kontroli wykorzystano specjalistyczne urządzenie do prześwietlania tirów. Zamiast wielu godzin szczegółowej kontroli, nierzadko połączonej z częściowym rozładunkiem towaru, pod ramieniem urządzenia prześwietlającego przejeżdża samochód, a specjalnie przeszkolony funkcjonariusz ocenia zawartość tira na podstawie obrazu na monitorze. Także i tym razem anomalie na ekranie utwierdziły funkcjonariuszy w ich pierwotnych przypuszczeniach. Niezwykle ważna dla skuteczności kontroli była też  analiza dokumentów specjalnie sfabrykowanych dla potrzeb przemytu - tłumaczy KAS w komunikacie.

Zatrzymano dwóch polskich obywateli z województwa mazowieckiego i obywatela Litwy. Sprawy prowadzone są pod nadzorem prokuratury w Słubicach. Dla niektórych zatrzymanych nie był to pierwszy konflikt z prawem, może się okazać, że otrzymają nie tylko kary dotkliwej grzywny, ale także karę pozbawienia wolności do 7,5 roku.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 1

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony