REKLAMAMLEKOVITA - DarPro 2020 - Baner Główny (kwiecień 2020)
Strona 2 z 3
REKLAMANutrend - Belka w artykułach - Baner nr 2 (16.03 - 16.04.2020)
Marcin Sowa, prezes Grupy Polomarket

Marcin Sowa, prezes Grupy Polomarket (fot. materiały prasowe, Polomarket)

Jak wygląda ta lista? Ile będzie ich docelowo?

Obecnie mamy w ofercie około 800 SKU produktów pod marką własną. Muszę jednak zaznaczyć, że nie mamy dokładnie wyznaczonej liczby produktów, którą chcemy osiągnąć. Poza tym, zmiany w asortymencie są bardzo dynamicznie, przy każdym przeglądzie analizujemy, czy potrzebujemy dany produkt czy nie. Plan dotyczący określonej liczby produktów mieliśmy jedynie gdy tworzyliśmy podstawową, bazową ofertę produktów marki własnej, natomiast dzisiaj wynika to z trendów rynkowych i potrzeb klientów. Asortyment bardzo szybko się zmienia, niektóre kategorie w ciągu trzech miesięcy potrafią zmienić się diametralnie. Musimy być wyczuleni i dokładnie wsłuchiwać się w głos naszych klientów i bardzo szybko reagować, dzięki temu jesteśmy w stanie budować rynkową przewagę nawet nad największymi konkurentami. Dzisiaj elastyczność jest podstawowym atutem takich operatorów jak Polomarket.

Rozumiem, że nadchodzi moment na eksperymenty i rozwój innowacji pod marką własną, w wybranych kategoriach?

Tak, po zmasowanym ataku w 2-3 ostatnich latach, teraz będziemy mogli mocniej postawić na innowacje. Wiedzieliśmy, że marka własna będzie dla nas istotnym narzędziem do budowani przewag konkurencyjnych i do gry o klienta. Dzisiaj wielu z nich przychodzi do naszych sklepów, dla naszych produktów. Okazało się, że dzięki marce własnej jesteśmy w stanie skutecznie lojalizować naszych klientów. Rozmawiamy z tymi producentami, w zdecydowanej większości krajowymi dostawcami, którzy są w stanie zapewnić nam wysoką jakość. Po drugie, w większości współpracujemy z dostawcami, których znamy, którzy dla nas już produkują i którzy wiedzą na czym nam zależy. To oznacza, że nie tylko się rozumiemy, ale także mamy do siebie zaufanie.

Co dało wam wejście w markę własną?

Marka własna to duże korzyści, ale także ogromna odpowiedzialność. Odpowiadamy za te produkty własną renomą, bo gwarantujemy ich jakość i bezpieczeństwo. Produkty własne dają nam wyjątkową lojalność klienta, a tym samym do sklepów naszej sieci. To siła marki własnej, klient wie, że nigdzie indziej takiego produktu nie dostanie. Jednocześnie pracując nad produktami jesteśmy w stanie w pełni kontrolować ich parametry, w tym ich wysoką jakość, smak i cenę, dlatego wygrywają one jeśli chodzi o wybory i lojalność naszych klientów.

Obecnie udziały marki w sprzedaży to ok. 18 proc. Do 2021 r. mogą wzrosnąć do 30 proc. W przyszłości udziały mogą być jeszcze wyższe?

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 6

 • 5
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (8)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Fanpl 8 10 miesięcy temu

  Wrzucabie Dino (podobnie jak Zabka) czyli sieci nie konkurujacych 1:1 z Lidlem, czy Biedronka ani cenami ani asortymentem do jednego worka...błagam... Ich ceny w promocjach czesto są na poziomie standardowych ceb Biedronki i wobec tych graczy nie mają nic do zaoferowania. MW fakt, że skala jest potrzebna do realizacji trudnych projektow, czy też kreowania trandow ale niekoniecznie do oferowania szerokiego portfolio nie tylko podstawowych sku w powtarzalnej iwysokiej jakości dobrej m% i konkurencyjnej cenie i to jest podstawą biznesu w sieciach. Fakt, ze polo skutecznie konkuruje od lat z dyskontami konkurencja wynika i z lokalizacji i asortymentu mw. Isc dalej to znaczy oferowac trandy konsumenckie w mw tj karczek jelenia czy policzki wolowe (patrz mw lidl) w marce własnej ale bez przesady... jest to przewaga ale raczej wisienka na torcie niż śmietana w torcie.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Artur 7 10 miesięcy temu

  Polo ma zbyt małą skalę by na poważnie rozwijać markę własną. Nawet Biedronka ma z tym problem bo jest potężna w PL ale już w Europie nie taka wielka. Dlatego Lidl robi to lepiej. Zobaczcie ile jest różnych kategorii w sklepie i każda ma swoją specyfikę. Producenci brandowi zatrudniają liczne grono marketingowców by na bieżąco reagować na zmieniające się oczekiwania konsumentów i by kreować trendy. Kto ma zrobić w Polo? Podobnie rzecz ma się z jakością i higieną produkcji. Polo nie ma zasobów by się na tym znać i umieć kontrolować a każda wpadka obciąża tylko ich. Jest jeszcze kilka, jak nie kilkanaście, obszarów gdzie nie są w stanie dorównać producentom markowym. I nawet jeśli dziś udział marki własnej w ich sprzedaży rośnie (trudno żeby było inaczej skoro je wprowadzają na półki kosztem miejsca na brand) to w ogólnym rozrachunku stracą. Na potwierdzenie moich słów dam Dino, które obecnie najszybciej się rozwija, ma zysk operacyjny ponad 9% a obywa się bez marek własnych.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~niezadowolona 6 11 miesięcy temuocena: 67% 

  Mieliśmy kiedyś Polo w Strzelnie, a teraz mamy jakąś Milę. Polo miało zawsze dobry towar, a teraz muszę kupować w Biedronce.

  oceń komentarz
 • ~wieśmak 5 11 miesięcy temuocena: 86% 

  polo od wielu wielu lat posiadało w swojej ofercie sporo marek własnych i może m.in. dzięki temu jeszcze funkcjonują na rynku obok takich gigantów jak Lidl, czy JMD. Absolutnie nie zgodzę się ze stwierdzeniem, że lokalne marki producentów stanowią przewagę, czy alternatywę dla marki własnej faktem jest że łatwiej tym zarządzać bo dostajesz cenę na jakiś tam produkt to handlujesz nie dostajesz lub przyjdzie podwyżka to zmieniasz dostawcę, tylko gdzie tu klient? klient oczekuje powtarzalnej wysokiej jakości a nie ciągłego zmieniana producentów / receptur / gramatur. W przypadku marki własnej wiążesz się kontraktem z dostawcą przeważnie na nie mniej niż rok a realnie na wiele lat i w przypadku marki własnej masz wpływ na to jak produkt jest dostarczany w jakim opakowaniu zbiorczym i jednostkowym i co najważniejsze z jakim składem. Nie mówimy o marce własnej typu Tesco Value czy Carrefour 1 itp tylko markach własnych, które skutecznie konkurują z silnymi B Brandami

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Looh 4 11 miesięcy temuocena: 75% 

  Kiedy polo wróci do Barcina? Poproszę z powrotem o Polomarket zamiast Mili!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Karol 3 11 miesięcy temuocena: 75% 

  Tutaj chyba bardziej chodzi o budowanie nowego biznesu. Jak sprzedadzą Polo to zostanie chociaż marka którą można zaoferować mniejszym siecią bez potencjału na własną markę. Właścicielem znaków nie jest Polo a Polskie Supermarkety co wyraźnie widać na opakowaniach. Brawo za pomysł...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Praktyk 2 11 miesięcy temuocena: 60% 

  hm... przewaga konkursmcyjna dzikei marce wlasnej w wykonaniu malego lokalnego gracza... konkurujac z Carrefour, Biedrinka czy Lidlem, moznaby postawic na przyklad na produkty lokalne, ultrafresh... ale na marki wlasne??? :))))) ambitnie;)

  oceń komentarz
 • ~Fanpl 1 11 miesięcy temuocena: 100% 

  Lepiej późno niż wcale

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAPPH 2020 - PROMOCJA 25% - Half Page (kwiecień - maj 2020)
do góry strony