REKLAMANaturio_banner główny_styczeń 2020

PRZEMYSŁ I PRODUCENCI

Produkty rolne

 

10 lipca 2019, 10:56

Żywność ekologiczna mniej atrakcyjna dla producentów

Żywność ekologiczna mniej atrakcyjna dla producentów (fot. Pixabay CC0)

Liczba osób wytwarzających ekożywność zmalała o prawie 900, do 20,5 tys. w ciągu ostatniego roku – podaje Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. To konsekwencja zaostrzenia na przestrzeni ostatnich lat warunków, na jakich można otrzymać unijne wsparcie dla produkcji ekologicznej. Do tego kwoty dotacji przestały być atrakcyjne – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”

REKLAMA

Z powodu zagranicznej konkurencji i zaostrzonych wymogów ubywa osób wytwarzających zdrowe jedzenie. W ciągu ostatnich czterech lat rynek skurczył się o 7 tys. podmiotów. Zdaniem Urszuli Sołtysiak z Polskiej Izby Żywności Ekologicznej z powodu małej atrakcyjności dopłat wielu rolników po zakończeniu pięcioletniego planu wsparcia zrezygnowało z udziału w kolejnej jego edycji, kończąc przygodę z ekologicznymi uprawami.

Zwiększyła się podaż produktów ekologicznych, ale wzrosły też oczekiwania sieci handlowych. Z polskimi rolnikami silnie konkurują dostawcy z Europy Zachodniej, a do tego pojawiają się nowi gracze z Ukrainy, Bułgarii i Węgier. Jak szacuje Urszula Sołtysiak, już 80 proc. żywności ekologicznej dostępnej w polskich sklepach pochodzi z innych rynków. Rynek rośnie, ale zyskują na nim zagraniczni dostawcy.

Z uwagi na to, że polski rynek wyrobów ekologicznych jest jeszcze słabo rozwinięty, branża bazuje na eksporcie. Ale polscy rolnicy nie nadążają za zmianami. Już nie wystarczy wyprodukować, trzeba jeszcze produkty odpowiednio przygotować dla sieci handlowych. Poza tym polscy rolnicy skupili się kilku produktach, takich jak marchewka, jabłka, ziemniaki i kapusta, a klienci oczekują szerszej, powtarzającej się oferty.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 2

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  PRZYDATNY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (2)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~x 2 6 miesięcy temu

  Żywność ekologiczna daje lepszą jakość życia, szczególnie owoce i warzywa. Dlatego w swojej firmie postawiłam na wiarygodnych dostawców - Owoce Warszawa - polecam :)

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~młody konsument 1 6 miesięcy temuocena: 50% 

  Jako konsument JAKĄ MAM GWARANCJĘ, że żywność z krajów spoza UE jest bezpieczna dla mojego zdrowia? Kto bada te produkty?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMA
do góry strony