REKLAMANaturio_banner główny_styczeń 2020

Ministerstwo Cyfryzacji planuje całkowicie wyeliminować papierowe paragony z obiegu. Jak zapowiedział resort kierowany przez Annę Streżyńską, w 2020 r. e-paragony stanowić będą 100 proc. wszystkich paragonów wydawanych w kraju. Poznaliśmy też szczegółową drogę, w jaki sposób resort zamierza ten cel osiągnąć.

REKLAMA
Czy do końca dekady rzeczywiście pozbędziemy się papierowych paragonów?

Czy do końca dekady rzeczywiście pozbędziemy się papierowych paragonów? (fot. materiały prasowe, Simply Market)

Już w trzecim kwartale bieżącego roku Ministerstwo Cyfryzacji zamierza opracować i wdrożyć standaryzację e-paragonu i jednoznaczną identyfikację przedmiotu transakcji. Na jesieni przygotowane zostaną przepisy prawa potrzebne do wdrożenia e-paragonów. Wiadomo już, że konieczna będzie zmiana ustawy o VAT oraz wdrożenie rozporządzenia technicznego GUM dla kas rejestrujących (zajmie się tym Ministerstwo Rozwoju) oraz rozporządzeń organizacyjnych (kompetencje Ministerstwa Finansów). Również na jesieni opracowane i wdrożone zostaną wymagania dla procesów kontroli i homologacji zintegrowanych urządzeń fiskalnych i płatniczych.

Wraz z początkiem przyszłego roku rozpoczną się prace nad wymaganiami dla zintegrowanej technologii kas rejestrujących, drukarek fiskalnych i terminali płatniczych z dostępem online do obsługi e-paragonów (wg analizy procesów sprzedaży - w tym obsługa zwrotów i reklamacji). W trzecim kwartale 2017 r. wdrożone zostaną zintegrowane urządzenia fiskalnych i terminali płatniczych z dostępem online do obsługi e-paragonów.

Najtrudniejszy etap realizacji programu e-paragonu przypadnie na okres między czwartym kwartałem 2017 a drugim kwartałem 2018 r. W tym okresie dojdzie do przygotowania i wdrożenia chmury obliczeniowej dla paragonów. Ma ona umożliwić komunikację bezprzewodową kas fiskalnych z centralnym serwerem, pozwolić na rejestrację e-paragonu w czasie rzeczywistym, obsługiwać wielokryterialne modele przetworzenia danych, jak również raportować dane z e-paragonów dla biznesu (system e-usług).

Zdaniem Ministerstwa Cyfryzacji, wdrożenie systemu e-paragonów w relacji z klientem pozwoli obywatelom na łatwiejsze korzystanie z paragonów dzięki ich dostępności w wersji elektronicznej - ma to pomóc w zarządzaniu domowym budżetem, czy w procesach reklamacji. Korzyścią dla administracji będzie natomiast uszczelnienie rejestracji procesu sprzedaży i stopniowa eliminacja sprzedaży niefakturowanej poprzez wdrożenie e-paragonów w procesach sprzedaży gotówkowej i bezgotówkowej.

Szacuje się, że planowany system obejmie ponad 2 mln kas fiskalnych w Polsce. Stosowane obecnie kasy najprawdopodobniej będą musiały zostać wymienione na nowe. Po wdrożeniu systemu e-paragonów, z centralnej bazy danych korzystać będzie m.in. Urząd Skarbowy.

Wciąż nie wiadomo, jak korzystanie z e-paragonów wyglądać będzie w praktyce. O ile dążenie do eliminacji drukowanych paragonów z obiegu wewnątrz firmy i między firmami wydaje się pożądane, tak już rezygnacja z wręczania papierowych paragonów klientom to pomysł, który może wzbudzić spore kontrowersje. W jaki sposób klient będzie otrzymywał potwierdzenie kupna towaru? Na smartfonie? Mailowo? W inny sposób? Czy to oznacza, że każdy konkretny paragon będzie można przypisać nie tylko do firmy, która go wystawiła, ale i do klienta, który dokonał zakupów? Co w takim wypadku z ochroną wrażliwych danych, np. dotyczących stanu zdrowia obywatela (można je zdobyć analizując paragony z apteki)? Odpowiedzi na te pytania dopiero poznamy.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 15

 • 14
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (8)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Myślący 8 ponad rok temu

  Ale to mocno nielogiczne. Czemu mam wymieniać i kupować jakiś śmieć skoro to samo mogłoby być online przez np. www? I po to wydać 1000-2000zł na złom, żeby go tylko potem mieć? Już nie wspomnę, że tylko patrzeć jak te dane wypłyną na szeroką wodę i będzie można przeprowadzić analizę opłacalności tego czy tamtego co się dobrze sprzedaje i przejąć komuś biznes.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~precz z komuną 7 ponad rok temuocena: 100% 

  Zawsze sądziłem, że paragon ma być dla klienta jako dowód zapłaty za dany towar. To dopiero będzie inwigilacja, bo zapewne na e-paragonie będzie wtedy kto kupił, gdzie , za ile i czym płacił

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~KASIARZ 6 ponad rok temuocena: 100% 

  Rulony w magazynach to się przechowywało dawniej ... teraz są Urządzenia Fiskalne z kopią elektroniczną paragonu !

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~MAK 5 ponad rok temuocena: 100% 

  1. E-paragon będzie wymagał szczegółowego opisu towaru ( no bo jak reklamować towar "obuwie" ) Co za tym idzie w handlu nastąpi koniec kas fiskalnych i niezbędne będa systemy informatyczne ( komputer, oprogramowanie czytnik KK , urządz.fiskalne) 2. Kto będzie miał dostęp do danych z paragonu ? Paragon za drinka w agencji + dane karty kredytowej nabywcy = Pani z US mówi do koleżanki : " no to Kowalski znowu był na dziwkach ...." Paragon od lekarza określonej specjalności + paragon z apteki za określone lekarstwa + dane karty kredytowej nabywcy = ??? proszę sobie samemu dopisać komentarz ...

  Edytowany: ponad rok temu

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Romano 4 ponad rok temuocena: 100% 

  A co z amortyzacją prywatnego sprzętu w celu przejrzenia/przechowania e-paragonu?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Janek 3 ponad rok temuocena: 13% 

  DOBRY POMYSŁ, CZEGO CHCECIE!!!! Wreszcie koniec z wynajmowaniem oddzielnego magazynu w celu składowania kilometrowych rulonów. Brawo Minister Strezynska!

  Edytowany: ponad rok temu

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~NickFury 2 ponad rok temuocena: 0% 

  E-paragony też trzeba bedzie przechowywac przez piec lat??? A moze bedzie to czynic ministerstwo finansów? Ktoś wie?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Trafiony 1 ponad rok temuocena: 91% 

  Już to widzę jak 90-letnia pani Jadzia podłączona do smartfona sprawdza e-paragon wydany w osiedlowym sklepie pani Krysi. Mega pomysł PiSu!!!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
do góry strony