REKLAMADan Cake - Baner Główny (listopad-grudzień 2018)
 Michał Sadecki, prezes PGS, zastanawia się, czy sprzedaż alkoholu na stacjach i propagowanie trzeźwości za kółkiem, nie są ze sobą sprzeczne

Michał Sadecki, prezes PGS, zastanawia się, czy sprzedaż alkoholu na stacjach i propagowanie trzeźwości za kółkiem, nie są ze sobą sprzeczne (mat. prasowe)

Jak wskazują najnowsze dane WHO, Polska zajmuje 2. miejsce w czołówce państw o najwyższym spożyciu alkoholu w Europie. Zjawisko to jest w ocenie Polskiej Grupy Supermarketów (PGS) wyjątkowo niepojące, szczególnie jeśli wziąć pod uwagę ostatnie zmiany ustawodawcze i rosnące zjawisko sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. Obecny kształt ustawy o zakazie handlu w niedzielę pozwoli na ewolucję stacji paliw w alternatywę dla sklepów tradycyjnych, co może jeszcze bardziej wzmóc proceder sprzedaży alkoholu.

REKLAMAPszczółka - Belka w artykułach - Fantazje (09-12.12.2018)

Przedstawiciele PGS zwracają uwagę, że w krajach bałtyckich, które aktywnie ograniczają dostęp do alkoholu, już od kilku lat na stacjach paliw obowiązuje zakaz jego sprzedaży, podobnie jak w Skandynawii, gdzie w większości sklepów można kupić jedynie lekkie trunki – poniżej 4,7 proc. vol.

Również w Polsce eksperci biją na alarm! Jesteśmy drugim krajem w Europie pod względem spożycia alkoholu (10,3 l rocznie), które jest najwyższe od… XIX wieku.

Według władz Polskiej Grupy Supermarketów najbardziej wrażliwymi punktami są stacje benzynowe, gdzie sprzedaż alkoholu jest sprzeczna z główną ich funkcją. PGS obawia się, że zjawisko to może w najbliższym czasie przybrać na sile za sprawą kontrowersyjnej ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele, która nie obejmuje m.in. stacji paliw. Sytuację tę już teraz chcą wykorzystać duże sieci handlowe, planując otwarcie nowych placówek przy dworcach kolejowych oraz właśnie stacjach paliw.

W opinii PGS stacje benzynowe handlują artykułami alkoholowymi, omijając tym samym akty prawne o wychowaniu w trzeźwości oraz ograniczenia i powszechności spożycia alkoholu.

– Takie działania i wydawanie licencji na handel stacjom benzynowym uderza w polski handel tradycyjny, a także doprowadza do popularyzowania alkoholu wśród kierowców – wskazuje Michał Sadecki, prezes PGS. – Czy sprzedaż alkoholu na stacjach i propagowanie trzeźwości za kółkiem, nie są sprzecznymi zjawiskami? – zastanawia się szef Grupy.


 

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 2

 • 2
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony