REKLAMADOBROWOLSCY - Syty Wilk - Baner Główny (17.02 - 01.03.2020)
.

. (fot. Pixabay CC0)

Polski system podatkowy jest wyjątkowo mało konkurencyjny. Po Francji, wypadamy na tym tle najgorzej ze wszystkich krajów OECD. W tym roku pozycja naszego kraju w rankingu spadła z 32. na 35., przedostanie miejsce. To dane z raportu amerykańskiej Tax Foundation, 2019 International Tax Competitiveness Index.

REKLAMAPREMIUM ROSA - Belka w artykułach - 19.02. - 04.03

Sporządzany co rok ranking Tax Foundation sprawdza, w jakim stopniu systemy podatkowe państw zrzeszonych w OECD sprzyjają inwestycjom i prowadzeniu biznesu. Poszczególne systemy podatkowe analizowane są pod względem neutralności i porównywane ze sobą w celu wyłonienia najbardziej konkurencyjnych. Pod uwagę brane są stawki poszczególnych danin oraz struktury podatków CIT, PIT, VAT, od nieruchomości itd. Łącznie badanych jest 40 zmiennych.

Po raz szósty z rzędu na czele rankingu znalazła się Estonia. Jej system podatkowy wyróżnia m.in. to, że podatek CIT w wysokości 20 proc. jest pobierany tylko od wypłaconych zysków, jest jedna stawka PIT w wysokości 20 proc., a podatek od nieruchomości pobierany jest wyłącznie od wartości gruntu.

Polska zajęła 35. miejsce na 36 państw OECD. Mniej przyjazne i konkurencyjne podatki ma tylko Francja. Co gorsza, w 2019 r. spadliśmy w rankingu o trzy pozycje – w latach 2017 i 2018 zajmowaliśmy 32. miejsce. Stało się tak mimo faktu, że nasz kraj przyjął regulacje pozwalające ograniczyć do 5 proc. podatek CIT od kwalifikowanego dochodu z własności intelektualnej.

Polska ma względnie konkurencyjne podatki CIT i PIT – odpowiednio 13. i 9. miejsce w rankingu. Pod względem podatków od konsumpcji – VAT i podatku od sprzedaży detalicznej – nasz kraj znalazł się na szarym końcu, głównie ze względu na pracochłonność czynności związanych z ich obsługą. Według danych z raportu PwC “Paying Taxes 2019”, będącego częścią opracowania Banku Światowego “Doing Business”, polscy przedsiębiorcy muszą poświęcić na te czynności średnio aż 172 godziny rocznie, przy średniej dla OECD wynoszącej 54,1 godziny rocznie. Dla porównania, w Szwajcarii te same czynności zajmują tylko 8 godzin.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
REKLAMAPPH 2020 - PROMOCJA - Half Page (13-28.02.2020)
do góry strony