REKLAMAROS-SWEET - baner główny (sierpień 2018)

(fot. mat. prasowe)

Szybki wzrost gospodarki Polski, napędzany popytem wewnętrznym oraz wysokimi wydatkami publicznymi, nieco zmniejszył nerwowość inwestorów, wywołaną niepewnością co do polityki rządu. Dzięki temu Polska należała w 2017 r. do najaktywniejszych rynków w zakresie połączeń i akwizycji, ustępując pod względem ich liczby i wartości tylko Rosji – wynika z raportu „Emerging Europe M&A Report 2017/18”.

REKLAMAFBK 2018 - belka w artykułach - (sierpień-wrzesień 2018)

Raport opublikowała firma C.M.S., we współpracy z kompanią inwestycyjną EMIS. Polska wyróżniała się w regionie Europy Środkowo-Wschodniej zarówno pod względem liczby transakcji, jak i ich wartości, choć łączna wartość fuzji i akwizycji była nieco niższa, niż w 2016 r., gdy tylko dwie największe transakcje miały łączną wartość ok. 2 mld euro. Pod względem obu parametrów wyprzedziła nas jedynie Rosja, z nieporównanie większym rynkiem.

W czołówce transakcji w regionie Europy Środkowo-Wschodniej po raz kolejny znalazły się te dotyczące sektora Real Estate & Construction. Sektor odpowiada za cztery z 20 największych transakcji roku. Najbardziej dynamiczne były pod tym względem Czechy, Polska i na Węgry, ponieważ inwestorzy zwrócili na nie uwagę ze względu na relatywnie wysokie stopy zwrotu, perspektywę stabilnego wzrostu wynajmu oraz rosnącej dojrzałości rynków.

Sektor handlu hurtowego i detalicznego odnotował 48-proc. wzrost wartości kontraktów. Był też miejscem jednej z mega-transakcji roku – przejęcia sieci sklepów convenience Żabka Polska przez gracza wagi ciężkiej w lidze private equity, funduszu CVC Capital Partners. Wartość transakcji firma EMIS oszacowała na podstawie dostępnych danych na ok. 1 mld euro.

Największą transakcją w sektorze nieruchomości było przejęcie przez holenderską Chariot Top Group 100 udziałów w portfolio 28 nieruchomości handlowych M1, należących do konsorcjum funduszy Axa, Ares Management i Apollo-Rida. Wartość transakcji również wyniosła 1 mld euro.

Z kolei Chariot Top Group sprzedało swoje portfolio 12 nieruchomości handlowych firmie Echo Polska Properties z centralą w Holandii. Wartość transakcji wyniosła ok. 692 mln euro.

Kolejnymi pod względem wartości transakcjami w sektorze Real Estate & Construction były:

 • przejęcie wrocławskiego Magnolia Park przez niemiecki Union Investment – wartość ok. 380 mln euro
 • przejęcie Galerii Katowickiej przez malezyjski fundusz EPF – wartość ok. 300 mln euro
 • przejęcie centrów handlowych Krokus i Serenada w Krakowie przez południowoafrykański fundusz NEPI Rockcastle – wartość ok. 249,4 mln euro
 • przejęcie Galerii Twierdza w Zamościu, Wzorcowni we Włocławku, Galerii Tęcza w Kaliszu oraz Galerii Twierdza w Kłodzku przez Echo Polska Properties – wartość ok. 166,6 mln euro.
 • przejęcie Galerii Słonecznej w Radomiu przez czeską REICO – wartość ok. 164 mln euro.

.

W sektorze Wholesale &Retail poza sprzedażą Żabki największy kontrakt dotyczył przejęcia 100 proc. akcji, wraz z wezwaniem na wykup, spółki Emperia Holding, właściciela sieci Stokrotka, przez litewską Maxima Group, za kwotę ok. 292,5 mln euro.

Na liście 20 największych fuzji i przejęć z sektora FMCG znalazło się jeszcze przejęcie spółki Hortex Holding przez brytyjską Mid Europa Partners. Wartość tej transakcji, szacowana przez EMIS, to ok. 200 mln euro.

.

Źródło: Emerging Europe M&A Report 2017/18

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 4

 • 3
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (2)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~cvv 2 6 miesięcy temuocena: 100% 

  Netaniahu przecież chwalił się, że przejmują Polskę, Węgry , Rumunię i nie maja z tym większych problemów,

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~fdv 1 6 miesięcy temu

  czy to jest chlubny ranking? to, zależy, kto jest właścicielem portalu...dla Polaków to nie jest dobra wiadomość, dalsze przejęcia, czy my jesteśmy u siebie? chyba już tylko połowicznie albo i nie

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
do góry strony