REKLAMAATLANTA POLAND (BAKAL SOFT) - Baner Główny - 31.01 - 29.02.2020
Wraz uruchamianiem nowych kurników dynamika cen zacznie się obniżać

Wraz uruchamianiem nowych kurników dynamika cen zacznie się obniżać (fot. Pixabay CC0)

Produkcja żywca drobiowego w Polsce nie nadąża za wzrostem popytu zagranicznego. Utrzymuje się dwucyfrowy wzrost polskiego eksportu drobiu. Według prognoz autorów raportu Credit Agricole „AGROmapa, Wiosna 2019” cena drobiu w Polsce będzie w kolejnych kwartałach łagodnie rosnąć.

REKLAMA

Analitycy Credit Agricole zwracają uwagę, że w ostatnich kwartałach w branży drobiarskiej doszło do silniejszego zwiększenia mocy ubojowych od wzrostu mocy wytwórczych na odcinku produkcji żywca. W połączeniu z utrzymującym się silnym popytem zagranicznym na polski drób sprzyja to wzrostowi cen żywca.

– Wraz uruchamianiem nowych kurników dynamika cen zacznie się obniżać, lecz w naszej ocenie nie nastąpi to szybciej niż w II poł. 2019 r. Negatywny efekt cenowy związany ze wzrostem ukraińskiego i brazylijskiego eksportu drobiu do UE jest naszym zdaniem ograniczony. W konsekwencji prognozujemy, że cena drobiu w Polsce w kolejnych kwartałach będzie kształtować się w łagodnym trendzie wzrostowym – czytamy w raporcie „AGROmapa, Wiosna 2019”

Eksperci wyliczają, że w okresie I-XI 2018 r. wartość polskiego eksportu drobiu – mięsa, przetworów oraz drobiu żywego – zwiększyła się o 19,6 proc. r/r wobec wzrostu o 11,2 proc. w analogicznym okresie 2017 r. Głównym źródłem wzrostu wartości polskiego eksportu była większa sprzedaż do Niemiec, Wielkiej Brytanii i Holandii.

Analitycy zwracają uwagę na utrzymujący się silny wzrost polskiego eksportu na Ukrainę (+10,0 proc. r/r), która jest 3. największym odbiorcą polskiego mięsa drobiowego i podrobów drobiowych pod względem wolumenu. Pokazuje to wysoką konkurencyjność polskiego eksportu do kraju o znacząco niższych kosztach produkcji, który wymieniany jest jako największy potencjalny konkurent polskiej branży drobiarskiej.

– Cena skupu drobiu wyniosła w styczniu 3,67 zł/kg (+3,1 proc. r/r). W tym samym czasie cena pasz dla drobiu ukształtowała się na poziomie 1,43 zł/kg (+5,6 proc. r/r). W rezultacie relacja cen żywiec/pasza wyniosła w styczniu 2,57 wobec 2,63 przed rokiem, wskazując na spadek opłacalności produkcji w ujęciu rocznym. Prognozujemy, że ceny skupu drobiu na koniec 2019 r. wyniesie ok. 3,85 zł/kg oraz 4,00 zł/kg na koniec 2020 r. – szacują autorzy publikacji.

Źródło: Credit Agricole, AGROmapa, Wiosna 2019

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 4

 • 2
  BARDZO PRZYDATNY
 • 2
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
REKLAMABCC - Half Page
do góry strony