REKLAMAHELIO - Baner Główny - MASY (11-17.11.2019)
kasjerka w sklepie

kasjerka w sklepie (fot. materiały prasowe, Tesco Polska)

Pogoda nie rozpieszcza rolników już drugi rok z rzędu, a epidemia afrykańskiego pomoru świń panująca w Chinach ma wpływ na ceny mięsa niemal na całym świecie. Za niektóre produkty już teraz zapłacić musimy ponad 200 proc. ubiegłorocznych cen. Nie pozostaje to bez wpływu na poziom inflacji, która na razie utrzymuje się na poziomie 2,4 proc., ale w III kwartale roku może wzrosnąć.

REKLAMA

Najszybciej rosną ceny żywności, którą polscy konsumenci kupują najczęściej. To wydatki, które w przeciętnym budżecie konsumenckim stanowią ponad jedną piątą jego wartości. Z ostatnich danych GUS wynika, że największy wpływ na inflację oraz budżety domowe miały ceny warzyw i mięsa.

Hurtowa cena kapusty jest dziś o 289 proc. wyższa niż w ubiegłym roku, cebuli – o 247 proc. Więcej zapłacimy także za produkty zbożowe. Półkilogramowy bochenek chleba kosztuje dziś o 12 proc. więcej niż w ubiegłym roku. Także piwo podrożało średnio o 5,4 proc. w stosunku do ubiegłego roku.

Jakub Olipra, ekonomista Credit Agricole, wyjaśniał w rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną, że z powodu afrykańskiego pomoru świń, który zmusza chińskich producentów do masowych likwidacji hodowli, znacząco wzrosną ceny nie tylko wieprzowiny, ale także innych rodzajów mięsa.

- Prognozuje się, że w Chinach produkcja spadnie w całym roku o około 30 proc. r/r. To jakby wybić wszystkie świnie w USA. Tak drastyczny spadek pogłowia spowoduje silny wzrost importu wieprzowiny do Chin. To wpłynie na wzrost cen skupu trzody chlewnej, co z kolei przyczyni się do wzrostu cen pozostałych gatunków mięsa, będących substytutami wieprzowiny, czyli w szczególności drobiu – tłumaczył zależności.

Tradycyjny polski obiad składający się ze schabowego i ziemniaków z młodą kapustą może więc niebawem stać się posiłkiem odświętnym.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 1

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
REKLAMA
do góry strony