REKLAMADziugas_banner główny_12.05. - 12.06.

(Pixabay.com)

Jak wynika z badania Kantar, jedna trzecia respondentów reprezentujących średnie i duże przedsiębiorstwa handlowe i przemysłowe w Polsce uważa, że ekstremalne temperatury takie jak fala upałów w lecie, zwiększają zagrożenie ograniczeniami zużycia energii. Jednocześnie 26 proc. firm, które nie widzą takich zagrożeń przyznaje, że przerwa w dostawie prądu miałaby wysoki wpływ na ich wyniki biznesowe.

REKLAMANutrend - ISODRINX - belka w artykułach (28.05 - 02.06.2020)

Badanie wykazało także, że 40 proc. firm nie ma żadnych procedur na wypadek przerw w dostawie prądu, nawet jeśli te miały miejsce wcześniej. W sierpniu 2015 r. fala upałów przyczyniła się do gwałtownego wzrostu popytu na energię ze względu na popularność systemu klimatyzacji i brak chłodzenia w elektrowniach wynikającego z niskiego poziomu wody. Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) interweniowały w celu ochrony systemu elektroenergetycznego nakazując kilku tysiącom średnich i dużych odbiorców zmniejszenie zużycia energii.

Podobna pogoda miała miejsce tego lata – w czerwcu odnotowano rekordową temperaturę 38,2 stopni Celsjusza . Według danych operacyjnych PSE, zapotrzebowanie na moc 26 czerwca wzrosło do niespotykanego dotąd poziomu. O 13:15 wyniosło ono 24 144 MW, czyli prawie 2 000 MW więcej w stosunku do szczytowego zapotrzebowania kraju w sierpniu 2015 roku.

Oprócz ekstremalnych temperatur zaspokojenie potrzeb energetycznych kraju jest dodatkowo zagrożone przez likwidację wyeksploatowanych elektrowni. Z myślą o takich sytuacjach powstała koncepcja DSR, która jest sposobem na poprawę bezpieczeństwa dostaw energii dla Polski, a także poprawę bezpieczeństwa polskich przedsiębiorstw.

– Zdolność systemu elektroenergetycznego do dostarczania energii jest ważna dla wszystkich, od przedsiębiorstw po miasta i domy. Demand Side Response umożliwia konsumentom energii odgrywanie aktywnej, odpowiedzialnej i prestiżowej roli w systemie elektroenergetycznym i pozwala zapewnić jego niezawodność i trwałość, teraz i w przyszłości. Firmy mają wiele do zyskania dzięki tej nowej możliwości, a Enel X – jako światowy lider w DSR – umożliwia klientom, aby skorzystali z tej szansy – powiedział Jacek Misiejuk, szef Enel X Polska.

Jak pokazuje badanie Kantara tylko 3 proc. respondentów zna i rozumie koncepcję DSR. DSR to usługa, w ramach której odbiorcy energii elektrycznej są nagradzani za zdolność do zmniejszenia zapotrzebowania z sieci energetycznej w odpowiedzi na żądanie operatora systemu elektroenergetycznego.

W Polsce system elektroenergetyczny wykorzystuje DSR w celu zapewnienia rezerw podczas krytycznych deficytów rezerw mocy. Gdy system elektroenergetyczny doświadcza takiego deficytu, przedsiębiorstwa mogą częściowo wstrzymać lub przesunąć poza szczyt swoje zużycie energii, aby złagodzić ten deficyt. Chociaż większość przedsiębiorstw nie bierze udziału w usługach DSR, koncepcja wydaje się dostępna dla prawie połowy z nich: 47 proc. ankietowanych zadeklarowało, że zasadniczo ich firma byłaby gotowa zmniejszyć zużycie energii w celu zabezpieczenia sieci elektrycznej przed awarią. 64 proc. respondentów przyznało, że nie ma „oficjalnego” planu w przypadku awaryjnego wyłączenia. Udział w DSR pomaga firmom komercyjnym i przemysłowym w stworzeniu takiego planu, a operator systemu elektroenergetycznego wynagradza je za to.

– Pomagając PSE w zapewnieniu wystarczających rezerw w systemie elektroenergetycznym dzięki uczestnictwu w DSR, firmy poprawiają również własne bezpieczeństwo operacyjne i optymalizują koszty energii elektrycznej, przy jednoczesnym wzroście rentowności dzięki nowemu strumieniowi przychodów – podsumowuje Maciejewski.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
REKLAMA
do góry strony