REKLAMAEuroShop_banner główny_styczeń/luty 2020

Francuskie Ministerstwo Gospodarki poinformowało, że zamierza nałożyć 117,3 mln euro kary na sieć sklepów E.Leclerc za stosowanie niedozwolonych praktyk handlowych. Sieć nie zgadza się z tą decyzją i rozważa dochodzenie swoich spraw przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

REKLAMA

(fot. Lionel Allorge/Wikimedia Commons, lic. CC BY-SA-3.0)

O sprawie donosi "Financial Times". Gazeta podaje, że sieć E.Leclerc - według francuskich władz - wykorzystywała zarejestrowany w Belgii sojusz zakupowy Eurelec (w skład którego wchodzi) do "obchodzenia francuskiego prawa" i wywierania w ten sposób dodatkowej presji negocjacyjnej na niektórych dostawcach.

Sieć handlowa, począwszy od 2016 r. gdy powstał Eurelec, z roku na rok miała przenosić coraz więcej negocjacji zakupowych z Francji do Belgii. Według francuskiego Ministerstwa Gospodarki, stawiało to w coraz gorszej pozycji negocjacyjnej część dostawców sieci.

E.Leclerc odpiera te zarzuty. Firma uważa, że stała się celem kampanii rozpętanej przez francuski rząd. Wskazuje przy tym jako rzekomy dowód, że została już niedawno ukarana na kwotę 108 mln euro w innej sprawie.

W oświadczeniu E.Leclerc napisano, że "poprzez krytykowanie sojuszu z innymi europejskimi detalistami mającego za cel obniżkę cen dla konsumentów, francuskie władze łamią prawo europejskie, które zachęca do tego rodzaju wymiany handlowej i partnerstw".

Jak czytamy w "Financial Times", formalnie kara nałożona została na cztery różne podmioty wchodzące w skład Grupy Leclerc we Francji. Łączna kwota kary to 117,3 mln euro. Według gazety, działanie francuskiego Ministerstwa Gospodarki jest bezprecedensowe.

Źródło: "Financial Times".

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 4

 • 3
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony