REKLAMAPRIM (KABANOS) - GRILL - Baner Główny (29.04-31.07.2020)
Kompleks handlowy Wars Sawa Junior

Kompleks handlowy Wars Sawa Junior (fot. mat. prasowe)

Według danych GUS z najnowszego opracowania „Rynek wewnętrzny w 2018 r.”, województwo mazowieckie miało aż 28,4 proc. udziału w sprzedaży detalicznej ogółem.

REKLAMAWH Market NETTO_belka w artykulach_lipiec-sierpień 2020

W 2018 r. sprzedaż detaliczna w cenach bieżących była wyższa w porównaniu z rokiem poprzednim w większości województw. W województwie mazowieckim, którego udział w sprzedaży ogółem był dominujący i wyniósł 28,4 proc. sprzedaż wzrosła o 5,2 proc.

Drugim województwem o znaczącym udziale w sprzedaży ogółem (18,3 proc.) było województwo wielkopolskie, a przedsiębiorstwa posiadające siedzibę na jego terenie odnotowały wzrost sprzedaży o 9,7 proc. Na trzecim miejscu ze względu na udział w sprzedaży detalicznej ogółem (9,2 proc.) uplasowało się natomiast województwo małopolskie ze wzrostem sprzedaży na poziomie 5,4 proc. w skali roku.

Spadek sprzedaży odnotowano w województwach: lubelskim (o 2,5 proc.), warmińsko-mazurskim (o 2 proc.) oraz kujawsko-pomorskim (o 1,6 proc.).

Warto zwrócić uwagę, że GUS rejestruje sprzedaż zgodnie z siedzibą przedsiębiorstwa (patrz adnotacja na wykresie). Ten fakt w pewnym stopniu zniekształca cytowane wyżej liczby, ponieważ np. w przypadku Jeronimo Martins Polska łączna sprzedaż wszystkich Biedronek przypisana została do Wielkopolski, gdzie mieści się centrala firmy.

Prawdopodobnie takiemu sposobowi zliczania sprzedaży Warszawa zawdzięcza tak znaczną dominację w sprzedaży ogółem.

Źródło: GUS, „Rynek wewnętrzny w 2018 r.” 31 października 2019

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (1)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~remm 1 8 miesięcy temu

  Ciekawe, warto przeliczyc powyzsze dane na mieszkanca. Dopiero wtedy niska sprzedaz w Opolskiem znajdzie sie na wlasciwym miejscu, raczej nie ostatnim.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAWH Market Spółdzielnie_Halfpage_czerwiec-lipiec 2020
do góry strony