REKLAMAOKI drukarnia - baner główny grudzień_styczeń 2018/2019
 Marek Goliszewski, prezes Business Centre Club

Marek Goliszewski, prezes Business Centre Club (fot. materiały prasowe BCC)

Business Centre Club poprosił swoich członków, aby ocenili kondycję swoich firm na koniec 2017 roku oraz przedstawili perspektywy rozwoju na 2018 r. Nastroje są niezłe, choć nie brakuje też powodów do niepokoju. Wśród największych zagrożeń znalazły się brak rąk do pracy, zbyt wysokie podatki i zbyt częste zmiany przepisów.

REKLAMAKongres Mięsny 2019 - belka w artykułach (styczeń 2019)

Wyniki ankiety skomentował Marek Goliszewski, prezes Business Centre Club:

- Na ogół przedsiębiorcy są optymistycznie nastawieni, chcą pracować, inwestować, zatrudniać pracowników, płacić wyższe podatki, wynikające ze zwiększonej produkcji. Jednak przeszkadzają im te same kłody, które leżą pod ich nogami już od dawna. Dzisiaj największym problemem jest brak wykwalifikowanych pracowników, związany z wprowadzeniem programu 500Plus czy obniżeniem wieku emerytalnego, które spowodowały odpływ z rynku pracy ogromnej rzeszy pracowników. Ponadto w poszukiwaniu pracy w ubiegłym roku wyjechało z Polski ponad 120 tys. osób.
Druga sprawa to inwestycje. Chcemy inwestować w swoje firmy, jednak ciągle czujemy się niepewni, jaka będzie polityka rządu - czy będzie nastawiona na zwiększanie konsumpcji, czy jednak postawi na wspieranie inwestycji prywatnych? Czy pozwoli być spokojnym o przyszłość, czy będziemy dalej walczyć z Unią Europejską, czy w ogóle w niej pozostaniemy? Czy wejdziemy do strefy euro? Te czynniki niepewności wywołują niepokój, podobnie jak konflikty na najwyższych szczeblach władzy. Kłótnia polityczna w naszym kraju nie służy powodzeniu polskiej gospodarki.

Blisko 40 proc. przedsiębiorstw – członków BCC – przewiduje poprawę swojej sytuacji finansowej w 2018 roku, 37,5 proc. ocenia, że pozostanie ona zbliżona do tej w 2017 r., zaś zdaniem 22,9 proc. będzie ona gorsza niż w ubiegłym roku.

Planowane w 2018 roku przez firmy wydatki inwestycyjne w przypadku 49 proc. badanych przedsiębiorców będą na podobnym poziomie jak w 2017 roku, 26,5 proc. planuje znaczne zwiększenie nakładów inwestycyjnych, 10,2 proc. nie planuje żadnych nowych inwestycji, zaś 14,3 proc. – znaczne ich ograniczenie.

Niezmiennie od lat, firmy inwestują głównie z własnych pieniędzy. Aż 91,5 proc. badanych obecnie firm zamierza finansować swój rozwój w 2018 roku ze środków własnych (w 2017 roku odpowiedziało tak 81,2 proc. respondentów), 42,6 proc. będzie posiłkować się kredytami, a 27,7 proc. – środkami z Unii Europejskiej (w ubiegłym roku odpowiednio: 49,4 proc. i 22,4 proc.), choć wielu przedsiębiorców martwi zbyt niska absorpcja funduszy z obecnej perspektywy na poziomie centralnym. Na inne źródła finansowania, takie jak obligacje czy leasing wskazało 10,6 proc. przedsiębiorców, a 4,3 proc. – na rynek kapitałowy (w ub. roku po 7,1 proc.).

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony