REKLAMAMLEKOVITA - Batoniki - Banner Główny (13.07.-22.07)
Sklep Baltony na lotnisku Chopina w Warszawie

Sklep Baltony na lotnisku Chopina w Warszawie ( Źródło: Baltona)

Zarząd Przedsiębiorstwa Handlu Zagranicznego Baltona informuje, że 30 września 2019 r. powziął informację o uzyskaniu przez Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” [PPL] wstępnej zgody organów korporacyjnych na zawarcie umowy inwestycyjnej, dotyczącej przejęcia Baltony od Grupy Kapitałowej Flemingo.

REKLAMAWH Market NETTO_belka w artykulach_lipiec-sierpień 2020

Baltona ma wyemitować obligacje, które mają zostać objęte przez PPL w celu refinansowania dotychczasowego zadłużenia spółki oraz dostarczenia środków na finansowanie jej kapitału obrotowego. PPL oraz podmioty z Grupy Kapitałowej Flemingo określą warunki transakcji sprzedaży wszystkich posiadanych akcji Baltony – jest to 80,7 proc. – na rzecz PPL.

Obecnie trwa badanie warunków formalno–prawnych, których spełnienie przez strony jest konieczne do zawarcia umów sprzedaży. Jeśli nie wystąpią przeszkody formalne, nastąpi uzgodnienie finalnych ustaleń oraz terminu ich zawarcia.

Baltona zwraca uwagę, że w całym procesie jest stroną rozmów jedynie w zakresie, w jakim dotyczy to emisji obligacji, nie jest natomiast stroną rozmów w zakresie dotyczącym sprzedaży akcji spółki. W związku z tym mogą istnieć nieznane spółce okoliczności, leżące po stronie GK Flamingo lub PPL, w przypadku wystąpienia których realizacja umów może nie dojść do skutku.

Z komunikatu Baltony wynika, że negocjacje rozpoczęły się 12 czerwca 2019 r., jednak ze względu na długotrwałość procesu negocjacyjnego opóźniono upublicznienie informacji poufnej o jego rozpoczęciu. Spółka informuje też, że 5 września 2019 r. uzgodniono większość kluczowych warunków dokonania transakcji. Natomiast przegląd opcji strategicznych pozostaje nadal w toku.

Według nieoficjalnych informacji, zdobytych przez portal Business Insider, zadłużenie Baltony wobec PPL wynosi już ponad 55 mln zł.

Przypomnijmy: w 2017 r. Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” ogłosiło trzy przetargi na wynajem powierzchni handlowej w strefie bezcłowej Lotniska Chopina. Ofertę złożyła firma Lagardere Travel Retail (LTR), dotychczasowy najemca większości tej powierzchni. Baltona, która była wówczas w sporze prawnym z PPL, oferty złożyć nie mogła. Wszystkie przetargi zostały unieważnione, a PPL doszły do ugody z Baltoną, po czym wynajęły jej powierzchnię bez przetargu, w trybie negocjacji, w których wzięła też udział firma LTR. Umowa dotyczyła 9-letniego najmu powierzchni handlowej i opiewała na 710 mln zł.

Baltona prowadzi obecnie na terenie lotniska Chopina 14 placówek handlowych.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 1

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony