REKLAMAPRIM (KABANOS) - GRILL - Baner Główny (29.04-31.07.2020)
Strona 2 z 3
REKLAMAWH Market NETTO_belka w artykulach_lipiec-sierpień 2020
Zbigniew Babalski, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Zbigniew Babalski, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi (fot. archiwum Sejmu)

Jedynym klubem kategorycznie sprzeciwiającym się przepisom proponowanym przez MRiRW jest Nowoczesna. - Przygotowaliście kolejny bubel, nieudaną ustawę, która pogorszy tylko sytuację, a nie poprawi - mówiła posłanka Paulina Hennig-Kloska. - Chcecie nasyłać na handlowców policję w postaci UOKiK, nakładając na podmioty gospodarcze i ich pracowników drastyczne
sankcje finansowe, które będą grozić pracownikom działających w Polsce sieci, którzy mogą działać i podejmować pewne działania nawet w sposób nieumyślny - tłumaczyła posłanka Nowoczesnej.

Zdaniem Hennig-Kloski, przygotowane przez resort rolnictwa przepisy zachęcą sieci do robienia zakupów u dostawców zarejestrowanych poza granicami. Posłanka wskazała, że sieci handlowe mogą także znacznie ograniczyć listę swoich dostawców, zawężając krąg do grona najbardziej lojalnych podmiotów. - Pozostali będą wtedy zmuszeni korzystać z pośredników albo szukać nowych rynków zbytu. W rezultacie na rynku pozostaną najsilniejsze podmioty, które wzmocnią swoją pozycję, a mali, drobni dostawcy przestaną w ogóle produkować. Taka sytuacja nie służy ani konkurencji, ani konsumentom - wskazała Hennig-Kloska.

Mirosław Maliszewski z Polskiego Stronnictwa Ludowego występując w imieniu swojego klubu zapowiedział, że ludowcy swój głos ws. ustawy uzależniają od "poziomu wyeliminowania błędów" w projekcie na etapie prac w komisjach. - Tytuł [projektu ustawy] rzeczywiście jest dobry, natomiast treść, która w tej ustawie jest, niestety nie spełnia oczekiwań środowiska rolniczego - stwierdził poseł.

PSL postuluje, aby poszerzyć grono podmiotów objętych ustawą o mniejszych rolników oraz o grupy producenckie. Proponowane aktualnie przepisy odnoszą się tylko do sytuacji, w której "nieuczciwy partner" generuje minimum 100 mln zł rocznie, a obroty między podmiotami przekraczają 50 tys. zł. Zdaniem PSL, wymogi te należy obniżyć. Ludowcy mają także wątpliwości w kwestii nieprecyzyjnego katalogu czynności uznawanych w myśl projektu ustawy za nieuczciwe wykorzystywanie przewagi kontraktowej.

Koło Poselskie Wolni i Solidarni, w którego imieniu przemawiał poseł Ireneusz Zyska, co do zasady popiera ustawę przeciwstawiającą się nieuczciwym praktykom w relacjach sieci handlowe-dostawcy. Jednak posłowie zrzeszeni w kole także uważają, że obecny kształt przepisów wymaga dopracowania w komisjach. Zyska zwrócił uwagę na wątpliwości zgłaszane przez Prokuratorię Generalną Skarbu Państwa, dot. m.in. dublowania przepisów innych ustaw oraz ewentualnego formułowania roszczeń odszkodowawczych przez przedsiębiorców w sytuacji, gdy uchylona zostanie wobec nich nieprawomocna decyzja, uznająca popełniony czyn za nieuczciwe wykorzystywanie przewagi kontraktowej.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 4

 • 4
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (1)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~8 1 ponad rok temu

  A posłowie Nowoczesnej i Kukiza to nawet pytania nie zadali? Kpina jakaś.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMA
do góry strony