REKLAMAWitpak, baner główny (lipiec-sierpień 2019)
Paczkomat InPost

Paczkomat InPost (fot. materiały prasowe)

Każdy użytkownik strony internetowej InPostu mógł po zalogowaniu się na swoje własne konto przeglądać dane osobowe innych użytkowników, rejestrowane przez firmę w związku z obsługą przesyłek - doniosło Radio Kraków. In Post zdementował tę informację, a stacja zamieściła sprostowanie.

REKLAMABIG InfoMonitor_belka w artykułach

Przy zamówieniach ujawniane były takie dane użytkowników jak numer telefonu, adres e-mail – często składający się z imienia i nazwiska właściciela konta – a w licznych przypadkach także dokładne adresy nadawcy i odbiorcy. Reporter Radia Kraków, jak twierdził, udokumentował na filmie, że miał dostęp do danych dotyczących ponad 2,7 mln zleceń oraz ponad 4,6 mln przesyłek sklepu internetowego. Redakcja przekazała pozyskane przez dziennikarza materiały w ręce policji.

InPost zareagował na aferę komunikatem zamieszczonym w mediach społecznościowych. Firma przyznaje, że w trakcie aktualizacji aplikacji Manager Paczek zidentyfikowała „incydent związany z wyświetlaniem się niektórym użytkownikom aplikacji informacji dotyczących przesyłek, które nie były nadane przez aktualnie zalogowanego użytkownika. Incydent dotyczył 0.04% użytkowników ściśle przez nas zidentyfikowanych. Incydenty występowały okresowo i były krótkotrwałe. Dane obejmowały zakres, jaki podali nadawcy w serwisie.”

InPost zapewnił, że w trybie natychmiastowym podjął działania zapobiegawcze i wprowadził rozwiązanie, które uniemożliwia dostęp do informacji o przesyłkach. Incydent został zgłoszony do Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Po południu na stronie radiokrakow.pl pojawiło się sprostowanie. "Radio Kraków przeprasza firmę InPost za podanie nieprawdziwych informacji o wycieku danych i posiadaniu „udokumentowanych informacji dotyczących ponad 7 400 000 przesyłek. Przy każdym zamówieniu widnieją dane osobowe takie jak numer telefonu, adres email, często złożony z imienia i nazwiska oraz - w wielu przypadkach - dokładny adres odbiorcy i nadawcy” - Radio Kraków nie było i nie jest w posiadaniu takich danych." - czytamy na stronie nadawcy.

- Nie ma mowy o żadnym wycieku danych. Sytuacja wyglądała zupełnie inaczej niż przedstawił ją dziennikarz - powiedział w rozmowie z portalem wiadomoscihandlowe.pl Wojciech Kądziołka, rzecznik prasowy InPostu.

Źródło: radiokrakow.pl

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 3

 • 3
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony