REKLAMAVOG - baner główny 2018

(fot. archiwum transmisji Senatu)

Zgodnie z opinią Biura Legislacji Senatu, wprowadzane w nowelizacji ustawy o podatkach dochodowych przepisy wprowadzające podatek od nieruchomości komercyjnych mogą naruszać prawo unijne i konstytucję. Mimo to komisja senacka przyjęła projekt bez poprawek. Jeszcze dziś sprawą na posiedzeniu zajmie się Senat.

REKLAMAPszczółka - Belka w artykułach - Sympatie (13-16.12.2018)

Przypomnijmy, nowe przepisy zakładają wprowadzenie podatku od nieruchomości, których wartość początkowa przekracza 10 mln złotych. Jego roczna stawka wyniesie 0,42 proc.

Jak piszą eksperci z Biura Legislacji Senatu, planowane zmiany nie są przeprowadzane symetrycznie w ustawie o PIT i CIT, pomimo że nowe przepisy dotyczą obu tych podatków. Przykładowo, w nowelizacji ustawy o PIT nie wprowadzono zmian wskazujących na wyjątki w przepisach, chociaż znalazły się one w ustawie o CIT. - Brak stosownych konsekwencji w ustawie PIT jest bez wątpienia uchybieniem legislacyjnym - brzmi oficjalna opinia BL Senatu.

Zdaniem pracowników BL Senatu brak zmian w tym zakresie "może rodzić trudności we właściwym zinterpretowaniu przepisów".

To nie jedyny problem z uchwalaną właśnie ustawą. W projekcie istnieje zapis, zgodnie z którym podatek nie będzie płacony od budynków biurowych wykorzystywanych wyłącznie lub w głównym stopniu na własne potrzeby podatnika. Według Biura Legislacji to nieostre określenie, które może zrodzić wątpliwości co do faktycznego zakresu opodatkowania.

Prawnicy mają także poważne wątpliwości co do zasad nowego podatku. Według ustawy sama wartość nieruchomości jest przychodem. To nowa konstrukcja podatkowa, która według Biura Legislacji Senatu powinna zostać uregulowana w odmiennej ustawie. 

W procedowanej nowelizacji znacznie większe wątpliwości budzi także fakt, że podatek jest oderwany od przychodu uzyskiwanego z nieruchomości. Mimo to został uznany przez nową ustawę jako podatek dochodowy. Jak analizuje BL, jedyny związek z podatkiem dochodowym jest możliwość odliczenia podatku od nieruchomości od podatku dochodowego.- Należy zadać pytanie, czy nowe rozwiązania przewidują obowiązek zapłaty podatku od nieruchomości komercyjnych w przypadku, gdy podatnik nie uzyskuje żadnych przychodów z nieruchomości lub uzyskuje je na poziomie niższym niż 10 mln zł - brzmi opinia BL Senatu.

To również kwestia, którą poruszają eksperci. Podatek będą musieli płacić także ci przedsiębiorcy, których nieruchomości będą przynosiły wysokie straty. - Umieszczenie przez ustawodawcę podatku wśród przepisów dotyczących podatku CIT i podatku PIT, nazwanie podatku „podatkiem od przychodów z tytułu własności środka trwałego” i wskazanie, że podstawą opodatkowania jest przychód odpowiadający wartości początkowej środka trwałego, może uzasadniać interpretację, zgodnie z którą podatnik będzie obowiązany do zapłaty podatku od wartości stanowiącej różnicę pomiędzy wartością początkową środka trwałego, a 10 mln zł, dopiero, gdy faktycznie uzyska z danej nieruchomości, przychód powyżej 10 mln zł, a nie w każdym przypadku, gdy będzie właścicielem takiej nieruchomości. Przepisy ustawy nie dają jednoznacznej odpowiedzi na tak postawione wątpliwości - brzmi opinia.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 5

 • 4
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony