REKLAMAATLANTA POLAND (BAKAL - Konkurs) - Baner Główny (czerwiec 2018)
Adam Abramowicz, rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców

Adam Abramowicz, rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców (materiały prasowe)

W środę powołana zostanie do życia grupa robocza ds. handlu przy rzeczniku MŚP. Do jej składu zaproszone zostały m.in. osoby uczestniczące dawniej w pracach zespołu roboczego działającego przy Parlamentarnym Zespole na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego, kierowanym wówczas właśnie przez posła PiS - a obecnie rzecznika MŚP - Adama Abramowicza.

REKLAMAROS-SWEET (MORESO) - Belka w artykułach (14-30.06.2019)

W skład owego zespołu, opiniującego m.in. projekt ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej, a później projekt ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele, wchodziło 16 osób. Byli to przedstawiciele takich organizacji i firm, jak KZRSS "Społem", Polska Izba Handlu, Forum Polskiego Handlu, Polska Grupa Drogeryjna, stowarzyszenie 3PL, PSH Lewiatan, sieć sklepów Topaz, Kongregacja Przemysłowo-Handlowa, Polska Grupa Supermarketów, PGZ Kupiec, sieć Carlos, PSH Paleo, MerCo, Stowarzyszenie Dolnośląska Rada Społem, PHU Wysokiński oraz Stowarzyszenie Kupców i Przedsiębiorców Polskich Razem w Lublinie.

Jak mówi portalowi wiadomoscihandlowe.pl Adam Abramowicz, zagadnienia którymi zajmie się dopiero powoływane ciało, czyli grupa robocza ds. handlu przy rzeczniku MŚP, nie zostały jeszcze sprecyzowane. - Zostanie to ustalone dopiero po tym, jak grupa oficjalnie powstanie - tłumaczy.

W rozmowach z osobami zaproszonymi przez Abramowicza na środowe spotkanie organizowane w siedzibie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii słyszymy nieco więcej. Tematem rozgrzewającym branżę handlową wciąż pozostaje zakaz handlu w niedziele, w związku z czym należy oczekiwać, że właśnie ta kwestia zdominuje najbliższe, pierwsze spotkania grupy roboczej - szczególnie, że wkrótce spodziewana jest nowelizacja przez Sejm ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. Jednak o wypracowanie jednolitego środowiska branży handlowej (a w zasadzie jej wycinka z sektora MŚP) z pewnością łatwo nie będzie, ze względu na sprzeczność interesów poszczególnych podmiotów.

W ramach grupy roboczej ds. handlu należy oczekiwać także dyskusji o rynku franczyzy w Polsce. To zagadnienie, o którym Abramowicz opowiadał podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy. Właśnie podczas panelu w Krynicy padł pomysł zorganizowania "okrągłego stołu" na temat franczyzy w handlu, podczas którego przedsiębiorcy mieliby opowiedzieć o swoich problemach i zaproponować ich rozwiązanie.

Umowa franczyzy - w odróżnieniu od np. umowy agencyjnej - to dziś w polskim prawie tzw. umowa nienazwana. W praktyce oznacza to, że strony ją zawierające dysponują dużą swobodą w uzgadnianiu zapisów dokumentu. Gdyby w przyszłości miało dojść do uregulowania umów franczyzowych, poprzez wprowadzenie w polskim prawie nowej, odrębnej kategorii umów, musiałoby się to wiązać z ograniczeniem owej swobody. Dla wielu sieci handlowych oraz ich franczyzobiorców mogłoby to oznaczać narzuconą odgórnie konieczność zmiany dotychczasowych warunków współpracy.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 6

 • 6
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (1)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Roman 1 8 miesięcy temu

  Pisowcy to wilki w owczej skórze. Pis łamie polskie prawo ile się da, wprowadza pogardę dla prawa w Polsce i tworzy prawo, które jest bezprawiem. Jak pis śmie tworzyć noiwe prawo jak jest strukturą bolszewicko-faszystowską nieuznającą prawa ?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
do góry strony