REKLAMAEuroShop_banner główny_styczeń/luty 2020

PRAWO I FINANSE

prawo i finanse w handlu

 

7 listopada 2019, 11:40

(Flickr/PISF)

W tym tygodniu w Brukseli rozpoczęło działalność Europejskie Forum Żywności (EFF - European Food Forum). Jedną z pięciorga europosłów założycieli jest Róża Thun z EPL. EFF zajmować się będzie usprawnianiem i regulowaniem zrównoważonej produkcji żywności, ochrony konsumentów i jakości żywności. Jego współinicjatorką i pierwszą przewodniczącą została Róża Thun, która obecnie zajmuje się kwestiami podwójnej jakości produktów w Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów.

REKLAMA

Europejskie Forum Żywności ma skupiać decydentów politycznych, wszystkie podmioty zaangażowane w system produkcji i dystrybucji żywności, organizacje pozarządowe, naukowców i uczelnie. W ten sposób mają zostać wypracowane rozwiązania problemów występujących w sektorze żywnościowym. Chodzi o kompleksowe podejście do kwestii systemu, który obejmuje takie zagadnienia jak: ochrona praw konsumentów, zdrowie, bezpieczeństwo i jakość żywności, ochrona środowiska i przeciwdziałanie zmianom klimatycznym, polityka rolna oraz rozwój gospodarczy.

EFF jest otwarte dla wszystkich podmiotów związanych z szeroko rozumianą polityką żywnościową w UE - od europosłów, rolników i ich zrzeszeń, firm produkujących żywność zaczynając, poprzez firmy dystrybuujące żywność, europejskich i krajowych stowarzyszeniach i organizacjach sektorowych a kończąc na organizacjach pozarządowych w tym organizacjach konsumenckich.

Kluczowe cele, które stawia przed sobą Forum:

 • Stawić czoła wyzwaniom i nowym trendom związanym z transformacją systemu żywności w UE, w tym takim zagadnieniom jak ochrona konsumentów i zdrowie publiczne, jakość i bezpieczeństwo żywności, zmiany klimatu, rolnictwo, rybołówstwo, produkcja i wzrost gospodarczy
 • Słuchać uważniej i szybciej reagować na obawy i aspiracje europejskich konsumentów
 • Wykorzystać zbiorową wiedzę i doświadczenie podmiotów w systemie żywnościowym, aby zmodernizować politykę żywnościową UE.

Oficjalna inauguracja działalności Forum odbędzie się w Parlamencie Europejskim 10 grudnia.

Według badań przeprowadzonych na zlecenie Komisji Europejskiej w 2018 roku z inicjatywy Europosłanki Róży Thun, 9 proc. porównywalnych produktów różniło się składem chociaż opakowanie były identyczne. Natomiast kolejne 22 proc. produktów o różnym składzie miało podobne opakowania. Według badań przeprowadzonych przez UOKIK, aż 30 proc. konsumentów wierzy, że istnieją różnice w jakości żywności w Polsce i krajach zachodnich. Polski regulator także przeprowadził swoje badania wg których istotne różnice dotyczyły m.in.: serków Almette z ziołami, czekolady Milka z orzechami i napoju FuzeTea.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 2

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
REKLAMA
do góry strony