REKLAMAKORAL - Bracia Koral - Rożek - Baner Główny (od 29.05.2020 )

HoReCa - rynek gastronomiczny

 

30 marca 2020, 12:32

[zdj. ilustracyjne]

[zdj. ilustracyjne] (fot. mat. prasowe Sphinks)

Według portalu horecatrends.pl w pierwszych dniach kwarantanny większość miejsc gastronomicznych – restauracji, pubów, kawiarni, klubów i wszelkich miejsc rozrywki – zanotowało spadek w obrotach o ok. 60 proc. Według przeprowadzonej wśród nich ankiety ponad połowa restauratorów musiała zamknąć lokale lub zawiesić działalność. W tej sytuacji przedstawiciele branży postanowili powołać Stowarzyszenie „Przyszłość dla Gastronomii”.

REKLAMANutrend - MAGNESLIFE LIQUID - belka w artykułach (03-08.06.2020)

Branża gastronomiczna przeżywa ogromny kryzys. Najprawdopodobniej bardzo dużo biznesów zakończy swoją działalność. Natomiast te, które przetrwają, będą odczuwały długotrwałe problemy finansowe. Gastronomia jest istotnym elementem gospodarki. W ostatnim badaniu GUS oszacował liczbę placówek gastronomicznych (stałych i sezonowych) na ponad 69,8 tys., z czego 38,2 proc. stanowiły punkty gastronomiczne, 28,2 proc. – restauracje, 27,6 proc. – bary. Według raportu pt. Rynek dostawców HoReCa w Polsce (opracowanego przez PMR) wartość branży szacuje się na ponad 33 mld zł. Obecnie dużo punktów zostało zamkniętych lub to rozważa.

Wiele z nich to firmy rodzinne. Dla 83 proc. przedsiębiorców firma jest jedynym źródłem utrzymania ich rodziny – wynika z danych udostępnionych przez „Fundację Firmy Rodzinne”. Wskazują one ponadto, że jeżeli obecny stan i blokada gospodarcza potrwają̨ do kwietnia br. prawie podwoi się̨ liczba firm, które będą̨ zmuszone zwolnić wszystkich pracowników. Co prawda 45 proc. ankietowanych z grupy „Przyszłość dla Gastronomii” zadeklarowało, że prowadzą dostawę na wynos, jednak nie zawsze takie rozwiązania pozwalają na ekonomiczne przetrwanie firmy.

Sektor nie poddaje się i zaczyna działać w wspólnej sprawie. Aby to ułatwić, firma Stalgast założyła grupę na FB Stowarzyszenie „Przyszłość dla Gastronomii”, umożliwiającą wymianę doświadczeń, sposobów radzenia sobie w obecnej sytuacji, a także wspólne poszukiwanie rozwiązań. Do grupy cały czas dołączają m.in. kolejni importerzy, producenci, dystrybutorzy oraz restauratorzy, ale również pracownicy, którzy są istotnym elementem całego gastronomicznego systemu.

– Powstała szeroka reprezentacja branży, ale nie tylko – stworzyliśmy możliwość wymiany sposobów radzenia sobie w obliczu pandemii COVID-19 oraz miejsce, w którym wspólnie wypracujemy rządowi RP propozycje ratujące branżę i zatrudnionych w niej ludzi. Propozycje, które nie tylko będą dotyczyły najbliższych dni i tygodni, ale również przyszłości gastronomii w Polsce – wskazuje Maciej Kotecki, prezes zarządu spółki Stalgast.

Stowarzyszenie „Przyszłość dla Gastronomii” wraz z podmiotami współpracującymi opracowało propozycję pomocy dla zagrożonego sektora nazwaną „Piątka dla gastro” i wysuwa następujące postulaty:

 1. Zwolnienie przedsiębiorców prowadzących placówki gastronomiczne oraz współpracujących z nimi na rynku gastronomicznym producentów, importerów i dystrybutorów, zarówno żywności, jak i wyposażenia („Przedsiębiorcy Współpracujący”) ze składek na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne bez względu na formę zatrudnienia i wielkości przedsiębiorstwa – na okres minimum 3 miesięcy.
 2. Dofinansowanie przez państwo wynagrodzenia pracowników placówek gastronomicznych i Przedsiębiorców Współpracujących – w wymiarze 65 proc. wynagrodzenia przez okres 6 miesięcy, poczynając od dnia wprowadzenia zakazu prowadzenia działalności. Wsparcie osób już zwolnionych w wymiarze 80 proc. minimalnego wynagrodzenia miesięcznego obowiązującego w roku 2020 – przez okres minimum 3 miesięcy od dnia zakończenia świadczenia pracy na rzecz danego pracodawcy.
 3. Dofinansowanie kosztów najmu lokali wynajmowanych przez przedsiębiorców prowadzących placówki gastronomiczne od osób fizycznych lub przedsiębiorców w wymiarze 90 proc. czynszu należnego na podstawie umowy najmu – przez cały okres zakazu prowadzenia wyszczególnionej w rozporządzeniu działalności gospodarczej, a w przypadku przedsiębiorców współpracujących, którzy po dniu 1 marca 2020 roku odnotowali spadek obrotu o minimum 40 proc. w okresie wybranych kolejno przypadających po sobie 30 dni – dofinansowanie czynszu najmu na poziomie 50 proc. wskazanych wyżej kosztów. Co więcej, zwolnienie na powyższych zasadach z opłat za czynsz najmu w przypadku lokali należących do miast. Po uchyleniu zakazu prowadzenia działalności – dofinansowanie dla ww. przedsiębiorców w wysokości 50 proc. należności z tytułu czynszu najmu na kolejne 3 miesiące. Analogicznie w przypadku zwolnienia z czynszu kosztów najmu odnośnie lokali należących do miasta.
 4. Uproszczenie procedur przyznawania wsparcia finansowego dla przedsiębiorców prowadzących placówki gastronomiczne oraz przedsiębiorców współpracujących z gwarancją de minimis i podwyższenie jej do minimum 80 proc.
 5. Uproszczenie procedur związanych ze zwolnieniem ww. grup przedsiębiorców z podatków PIT i CIT, składek na ubezpieczenie społeczne, jak i otrzymania wsparcia z innych programów, które mają być rozdysponowane na podstawie ustaw z tzw. pakietu antykryzysowego.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 1

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
REKLAMA
do góry strony