REKLAMAOKI drukarnia - baner główny grudzień_styczeń 2018/2019

(fot. materiały prasowe)

Projekt ustawy o Państwowej Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności został wycofany z prac parlamentarnych - informuje Zbigniew Król, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia. Jednak na stronie internetowej Sejmu próżno szukać informacji na ten temat. Przy projekcie ustawy o PIBŻ wciąż widnieje status "skierowany do pierwszego czytania na posiedzeniu Sejmu".

REKLAMAKongres Mięsny 2019 - belka w artykułach (styczeń 2019)

Jak twierdzi Król, prace parlamentarne zostały przerwane po to, aby Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi mogło przeprowadzić "analizę dotyczącą konsolidacji służb odpowiedzialnych za nadzór nad bezpieczeństwem żywności". Czyli, innymi słowy - jeszcze raz przepracować projekt.

Przypomnijmy, że posłowie mieli się zająć projektem ustawy o PIBŻ jeszcze przed wakacjami. Nieoficjalnie mówi się, że nie doszło do tego ze względu na sprzeciw ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła. Szef resortu zdrowia nie godzi się na to, aby w skład PIBŻ wszedł podległy mu Sanepid.

Na początku ubiegłego tygodnia na stronie internetowej Sejmu można było przeczytać, że do pierwszego czytania projektu ustawy o PIBŻ dojdzie na pierwszym powakacyjnym posiedzeniu (12-15 września). Jednak również ten termin nie został dotrzymany - ostatecznie zrezygnowano z tego punktu w harmonogramie.

Posłowie wydają się coraz bardziej zdezorientowani tym, co dzieje się wokół planów utworzenia PIBŻ. Posłanka Dorota Niedziela 31 sierpnia złożyła interpelację, w której poprosiła o wyjaśnienie jak to możliwe, że projekt ustawy jest jednocześnie skierowany do pierwszego czytania w Sejmie oraz został wycofany z prac parlamentarnych. Odpowiedź na interpelację jeszcze nie wpłynęła.

Najbliższe posiedzenie Sejmu przewidziane zostało na 27-29 września. Aktualnie w harmonogramie tego posiedzenia nie ma żadnych informacji na temat pierwszego czytania projektu ustawy o Państwowej Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności. Jakiejkolwiek informacji dot. prac nad ustawą próżno szukać także w terminarzu posiedzeń sejmowych komisji.

Przypomnijmy, że projekt ustawy powołującej do życia "superinspekcję" przyjęty został przez Radę Ministrów 30 maja br. Projekt zakłada powstanie nowej inspekcji – Państwowej Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności - która przejmie zadania Inspekcji Weterynaryjnej, Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, które w konsekwencji zostaną zlikwidowane. Inspekcja obejmie swoim działaniem również część zadań Państwowej Inspekcji Sanitarnej i Inspekcji Handlowej.

Jak twierdzi Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, konsolidacja inspekcji jest konieczna "w celu zapewnienia wysokiego poziomu bezpieczeństwa żywności, która trafia na polskie stoły" oraz "do wyeliminowania nieuczciwych praktyk w handlu żywnością". Powołanie do życia jednej "superinspekcji" ma także oznaczać ograniczenie liczby kontroli w firmach.

Zgodnie z projektem ustawy, Państwowa Inspekcja Bezpieczeństwa Żywności miała powstać 1 stycznia 2018 r. Niewykluczone, że przedłużające się prace nad ustawą w parlamencie spowodują, ze termin ten zostanie przesunięty.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 32

 • 24
  BARDZO PRZYDATNY
 • 4
  PRZYDATNY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 3
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (2)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~DDR3 2 ponad rok temuocena: 50% 

  Były Minister Zdrowia już wystarczająco namieszał, aby jak najszybciej wrócić do tego projektu o Państwowej Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności. Dlaczego w Polsce mądre projekty prawne i organizacyjne mają problem ustawodawczy? Krótko. Chodzi o stołki i wpływy, a nie dobro społeczeństwa.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jakub 1 ponad rok temuocena: 67% 

  Konsolidacja inspekcji nadzorujących żywność wciąż się przedłuża, gdyby na czele ministerstwa rolnictwa stanął np.Z. Ziobro, sprawny zdecydowanie działający fachowiec nastąpiła by dobra zmiana i tutaj, niestety zespolenie inspekcji jest nie na rękę wielu, którzy mają w tym interes /własny/, aby ten proces przeciągnąć , a przynajmniej ile się da przedłużyć w czasie, szkoda że nie dostrzega tego premier M.Morawiecki.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
do góry strony