REKLAMAEuroShop_banner główny_styczeń/luty 2020

(fot. pixabay.com)

W tym roku 15 proc. osób, które chcą pracować sezonowo, w wakacje wyjedzie za granicę (w tym 30 proc. do Holandii, 28 proc. do Niemiec, 17 proc. do Wielkiej Brytanii, a 15 proc. do Szwajcarii) – wynika z najnowszej edycji „Monitora Rynku Pracy".

REKLAMA

Na pytanie, co się zmieniło w nastawieniu Polaków do pracy za granicą odpowiada Monika Fedorczuk, ekspertka Konfederacji Lewiatan. Jej zdaniem, duże zapotrzebowanie na pracę w Polsce przekłada się na deklaracje miejsca, w którym pracownicy wyrażają chęć podjęcia zatrudnienia sezonowego.

Zdecydowana większość planuje pracować tam, gdzie mieszka lub - co ciekawe - w miejscowości, z której pochodzi. Nie widać dużego zainteresowania pracą za granicą, co niewątpliwie ma związek z coraz mniejszą opłacalnością tych wyjazdów. Wzrost wynagrodzeń w Polsce spowodował, że podjęcie pracy w kraju, po uwzględnieniu wszystkich koniecznych kosztów, może przynieść porównywalny, albo nawet większy dochód.

Ekspertka zauważa też, że wyniki badania pokazują jak bardzo życie zawodowe i prywatne dla wielu pracowników wzajemnie się przenikają. Wiele osób ma służbową skrzynkę zainstalowaną na prywatnym telefonie lub laptopie i właściwe prawie cały czas jest w stanie odpowiadać na maile czy telefony. Jednocześnie postęp technologiczny pozwala pracownikom w godzinach pracy zajmować się sprawami prywatnymi i wiele osób z tego korzysta - wysłanie przelewu, zarezerwowanie biletów na wieczorny spektakl czy sprawdzenie ocen dziecka w szkolnym systemie jest możliwe właściwie w każdym momencie doby.

Dla części pracowników bycie cały czas „on line" jest oczywiste, a czynności takie jak sprawdzanie poczty służbowej czy odbieranie telefonów przez niektórych mogą nie być postrzegane jako wykonywanie obowiązków służbowych.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 1

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (1)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Adrian 1 6 miesięcy temu

  Ja myślę, że taka praca dalej jest dla nich atrakcyjna, więcej zarobią niż w Polsce. A wiele nie trzeba, w szybkim CV uzupełnić rubryczki, żeby to jakoś wyglądało i taką prostą pracę wakacyjną w zasadzie każdy dostanie.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMA
do góry strony