REKLAMAJACOBS - ŚWIĘTA - Baner Główny (18.11 - 01.12.2019)
Żeby pojechać na upragnione wakacje, coraz więcej osób decyduje się wykorzystać zwolnienie lekarskie

Żeby pojechać na upragnione wakacje, coraz więcej osób decyduje się wykorzystać zwolnienie lekarskie (freeimages.com)

Pracownicy handlu najczęściej wykorzystują zwolnienia lekarskie w okresie wakacji i ferii zimowych. To wnioski płynące z zestawienia przygotowanego dla Wiadomości Handlowych przez firmę konsultingową Conperio specjalizującą się w problematyce absencji chorobowej.

REKLAMAStoisko mięsne - belka w artykuła (14.11.-31.12.2019)

Pracownik pozostający na zwolnieniu chorobowym nie powinien wykonywać pracy, tylko poddawać się zaleceniom lekarza. Wystawiając druk ZUS ZLA lekarz oświadcza, że dana osoba nie jest w określonym czasie zdolna do pracy. W ramach rekompensaty za ten czas dostaje zasiłek chorobowy.

Z danych ZUS wynika, że w 2017 roku polscy pracownicy spędzili na zwolnieniach lekarskich 246 mln dni. W tym czasie zarejestrowano 21,4 mln zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy. Co roku liczba dni absencji chorobowej rośnie.

Handel choruje inaczej

Niestety część pracowników wykorzystuje zwolnienia lekarskie w niezgodny z prawem sposób. Widać to doskonale na przykładzie absencji chorobowej w handlu. Z zestawienia przygotowanego przez firmę Conperio wyraźnie wynika, że z największą, bo aż dwucyfrową absencją chorobową, firmy borykają się w czasie wakacji oraz ferii zimowych.

Co ciekawe, w porównaniu z branżą spożywczą ta prawidłowość jest jeszcze lepiej widoczna. Pracownicy branży spożywczej, podobnie jak pracownicy handlu, często pracują według grafików i mogą mieć problem z wcześniejszym zaplanowaniem urlopów. Mimo wszystko tak wyraźna sezonowość „zachorowań” w tym wypadku nie występuje.

Zwolnienie lekarskie nie może być przedłużeniem urlopu wypoczynkowego, lub sposobem na jego wymuszenie na pracodawcy. - Niestety, część pracowników wykorzystuje zwolnienia w nieuczciwy sposób – jako przedłużenie urlopu, okazję do podjęcia dodatkowej pracy, czy załatwienia spraw prywatnych. Nadużywanie zwolnień stanowi poważny problem, generujący napięcia i spory, powodujący, że w zespole narasta poczucie niesprawiedliwości a pracodawcy notują określone straty – przekonuje Mikołaj Zając, prezes Conperio.

Kontrole coraz skuteczniejsze

Jednak pracownik, który przebywa na L4, może zostać poddany kontroli. Najczęściej weryfikowane jest to, czy znajduje się on pod wskazanym na zwolnieniu adresem. Poddanie się kontroli jest obowiązkiem pracownika. - W przeciwnym razie naraża się on na daleko idące konsekwencje, takie jak utrata prawa do zasiłku chorobowego, a w przypadku wykrycia rażącego naruszenia prawidłowości wykorzystywania zwolnienia lekarskiego – rozwiązanie umowy o pracę – tłumaczy Zając.

Od grudnia 2018 roku wszystkie zwolnienia wystawiane są w formie elektronicznej. To pozwala ZUS-owi oraz pracodawcom kontrolować zasadność takich zwolnień już od pierwszego dnia, bo otrzymują informację o nich bezpośrednio w chwili wystawienia przez lekarza. Od stycznia 2019 roku ZUS ma możliwość wezwania chorego pracownika na badania kontrolne za pośrednictwem maila lub dzwoniąc do niego. Jeśli przebywająca na zwolnieniu lekarskim osoba nie reaguje na maile i telefony, ZUS pod wskazany na zwolnieniu adres może wysłać swojego pracownika lub upoważnioną do kontroli osobę. Takie samo prawo ma pracodawca.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 1

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (3)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~gija888 3 5 miesięcy temu

  adamek tak masz rację.....NAJLEPIEJ WOLNE JUŻ OD ŚRODY.....nierobie jeden. Tylko przyjdziesz po chleb w czwartek i ciekawe kto Ci sprzeda? Przykład polskiego nieroba żyjącego z socjalu i wiecznie narzekającego na brak kasy.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~MPK 2 5 miesięcy temuocena: 100% 

  Jest tak we wszystkich branżach a odpowiednie instytucje z tym nic nie robią bo i tak za wszystko płaci Pracodawca ... zwolnienie to dziś 80% średniego wynagrodzenia , czysty koszt ...

  oceń komentarz
 • ~adamek 1 5 miesięcy temuocena: 0% 

  Czas na wprowadzenie weekendów (od piątku od 18:00 do niedzieli) niehandlowych, bo biedni sprzedawcy są wykończeni xD

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMA
do góry strony