REKLAMAEuroShop_banner główny_styczeń/luty 2020

(youtube)

Pracownik może odmówić zabijania karpia i pracy przy sprzedaży żywych ryb, jeśli nie pozwala mu na to sumienie. I nie może z tego powodu zostać zwolniony - podaje "Rzeczpospolita". 

REKLAMA

Według "Rzeczpospolitej" w kwestii zabijania ryb prawo pracy jest jednoznaczne: "Pracownik może odmówić zabicia karpia, a pracodawca nie może zmusić go do wykonania takiego polecenia ani wyciągnąć negatywnych konsekwencji w znaczeniu dyscyplinarnym" - czytamy.

Dziennikarze podkreślają, że na klauzulę sumienia można powoływać się wyłącznie w przypadkach istotnych i nie może być ona wykorzystywana do uchylania się od pracy. Wskazują, że jeśli sprawa trafi do sądu, to pracownik musi wykazać jakie przekonania lub wierzenia uniemożliwiły mu wykonanie polecenia przełożonego. Z ich analiz wynika, że w przypadku powołania się na klauzulę sumienia pracodawca może rozwiązać umowę z pracownikiem, "jednak tylko wtedy, gdy czynności, których wykonania odmawia pracownik, stanowią istotę pracy".

W praktyce pracownik sklepu, który odmówi zabicia karpia, nie powinien obawiać się rozwiązania umowy czy konsekwencji prawnych, bo zabijanie zwierząt nie jest istotą pracy w sklepie. Istotne jest jednak to, czy w momencie podjęcia zatrudnienia pracownik wiedział lub mógł przewidzieć, że jego praca będzie wymagać od niego wykonywania czynności, na które nie pozwalają mu jego poglądy. 

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 3

 • 2
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
REKLAMA
do góry strony