REKLAMAKORAL - Bracia Koral - Rożek - Baner Główny (od 29.05.2020 )
Pracownik Biedronki

Pracownik Biedronki (fot. mat. prasowe JMP)

Z badania "Plany Pracodawców" Instytutu Badawczego Randstad wynika, że 48 proc. firm zamierza podnieść wynagrodzenia pracowników w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. Ten odsetek wzrósł z 26 proc. w poprzednim badaniu sprzed pół roku i o  44 proc. rok do roku. Wpływ na te wskaźniki mają m.in. presja płacowa i wzrost płacy minimalnej.

REKLAMANutrend - MAGNESLIFE LIQUID - belka w artykułach (03-08.06.2020)

Dane przytacza portal money.pl. - W przyszłym roku płaca minimalna urośnie o 350 zł, co oznacza wzrost o 15,6 proc. To wzrost wyższy niż przeciętny wzrost wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 9 osób i wyższy niż wzrost produktywności w gospodarce. Warto zwrócić uwagę na moment, w którym znajduje się polska gospodarka - zapowiedzi spowolnienia płyną już z wielu ośrodków analitycznych, co zresztą znajduje swoje odbicie w tych badaniach. Widać wyraźnie gorsze nastroje wśród przedsiębiorców - 24% badanych spodziewa się recesji. Rośnie liczba pracodawców rozważających możliwość dokonania zwolnień - mówi ekspert rynku pracy Konfederacji Lewiatan Monika Fedorczuk.

Najczęściej o podwyżkach wspominają przedsiębiorcy z sektora pośrednictwa przemysłowego (56 proc.), obsługi nieruchomości i firm (51 proc.), działalności usługowej i SSC/BPO (po 49 proc.), w przemyśle (48 proc.). Wynagrodzenia zostaną podniesione głównie w przedsiębiorstwach z regionu wschodniego (57 proc.), czyli w woj. warmińsko-mazurskim, podlaskim, lubelskim i podkarpackim.

Zdaniem pracodawców, konsekwencją podniesienia płacy minimalnej od stycznia 2020 r. będzie przede wszystkim wzrost cen produktów lub usług oferowanych przez firmy. Deklaruje tak 42 proc. przedsiębiorstw, które zatrudniają w oparciu o płacę minimalną. Prawie 1/3 organizacji ograniczy inwestycje. Taki sam odsetek wstrzyma podwyżki pracownikom o wyższych pensjach. 26 proc. nie będzie rekrutować nowych pracowników, a 18 proc. zredukuje zatrudnienie.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony