REKLAMAMLEKOVITA - Baner Główny (31.10 - 24.11.2019)
Wielu Ukraińców planuje wyjechać z Polski do Niemiec lub Czech

Wielu Ukraińców planuje wyjechać z Polski do Niemiec lub Czech (Pixabay/CC0)

Obywatele Ukrainy stanowią najliczniejszą grupę cudzoziemców na polskim rynku pracy. Dzięki nim wielu pracodawców odetchnęło z ulgą, bo mogą zapełnić wakaty i łatwiej znaleźć wykwalifikowanych pracowników. Jednak kolejne badanie pokazuje, że prawie połowa Ukraińców planuje w najbliższych latach wyjechać z Polski.

REKLAMAVITAKRAFT - VITA NATURE - BELKA W ARTYKUŁACH (15-30.11.2019)

W ostatnich latach systematycznie rośnie liczba wydawanych zezwoleń na pracę dla cudzoziemców. Według danych GUS w 2018 roku wydano ich 328,8 tysiąca. To niemal 40 proc. więcej niż w 2017 roku. Ponad 70 proc. z nich wydawane jest obywatelom Ukrainy. To właśnie oni stanowią istotne wsparcie polskiego rynku pracy. Coraz częściej podejmują zajęcia, których nie chcą wykonywać Polacy.

Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego i agencja pośrednictwa pracy EWL przygotowały raport, z którego wynika, że aż 45 proc. obywateli Ukrainy planuje kontynuować swoją karierę poza Polską. Najatrakcyjniejszy wydaje się im niemiecki rynek pracy, mimo że najczęściej nie znają języka, a kraj jest im kulturowo dalszy niż Polska. Już w 2020 roku, kiedy Niemcy otworzą dla Ukraińców swój rynek pracy, co piąty z nich zamierza wyjechać do naszych zachodnich sąsiadów.

Na przyciągnięcie pracowników ze wschodu liczą także Czesi, którzy również wprowadzą ułatwienia w zatrudnianiu pracowników spoza Unii Europejskiej.

Kim są Ukraińcy mieszkający w Polsce?

To głównie osoby młode, coraz częściej w wieku 18-25 lat, które decydują się na wyjazd zarobkowy, kiedy tylko skończą edukację. Głównie są to mężczyźni, ale z roku na rok przybywa kobiet. 

Zwykle podejmują pracę w przemyśle lub budownictwie. Zainteresowaniem cieszą się także logistyka i transport oraz rolnictwo. Warto podkreślić, że to w tych sektorach polscy pracodawcy zgłaszają największe problemy ze znalezieniem pracowników.

Głównym argumentem przekonującym do wyjazdu z Polski są oczywiście wyższe zarobki. Zaraz za nimi plasują się wyższy poziom życia i lepsza opieka społeczna. Podobne pobudki kierują także Polakami, którzy decydują się na emigrację.

Tak duży odpływ pracowników z Ukrainy może oznaczać kłopoty dla polskich firm. Już teraz coraz częściej mają one problemy ze znalezieniem pracowników. Oznaczać może także dalszy wzrost cen żywności, czy np. mieszkań.
 

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
REKLAMA
do góry strony