REKLAMAPRIM - KABANOS - BANER GŁÓWNY - (05.07 - 06.08.2019)
Mateusz Morawiecki, premier

Mateusz Morawiecki, premier (fot. fmateriały prasowe)

Sąd Unii Europejskiej uznał, że Komisja Europejska niesłusznie uznała wprowadzenie podatku handlowego za nieuprawnioną pomoc strony państwa. Do sprawy odniósł się już premier Mateusz Morawiecki, który stwierdził, że rząd podejmie niebawem decyzje o szczegółach poboru daniny.

REKLAMAKongres Alkohole i Napoje - Belka w artykułach (lipiec 2019)

Premier Mateusz Morawiecki komentując czwartkowy wyrok Sądu Unii Europejskiej ws. polskiego podatku od sprzedaży detalicznej stwierdził, że w najbliższym czasie zostaną podjęte decyzje, jak w szczegółach ma wyglądać podatek – poinformował serwis money.pl

Mateusz Morawiecki podkreślił, że unijny sąd przyznał polskiemu rządowi rację (…), a wyrok świadczy o tym, że propozycje były "prorozwojowe i sprawiedliwe" (…) a także "zgodne z filozofią, która jest stosowana w UE".

Premier chwalił się, że rząd miał rację, gdy zaproponował "pewne progi, które w inny sposób traktują wielkich, którzy mają ogromny kapitał, a w inny sposób tych, którzy starają się własnymi siłami przetrwać na rynku".

Przypomnijmy, Sąd UE stwierdził nieważność dwóch decyzji Komisji Europejskiej z lat 2016 i 2017, które zakazywały Polsce poboru podatku handlowego w formie uchwalonej przez nasz parlament. - Komisja popełniła błąd, uznając sporny środek za pomoc państwa - czytamy w sentencji wyroku Sądu UE. - Komisja nie mogła słusznie wywieść istnienia selektywnych korzyści towarzyszących podatkowi od sprzedaży detalicznej z samej tylko progresywnej struktury tego nowego podatku - uznał Sąd UE.

Podatek od sprzedaży detalicznej miał być płacony przez dużych detalistów w Polsce (o przychodach powyżej 17 mln zł miesięcznie) od września 2016 r., jednak Komisja Europejska skutecznie go wtedy zablokowała. Od tamtej pory polski parlament sukcesywnie przekładał termin wejścia w życie daniny, gdyż rząd czekał na rozstrzygnięcie TSUE. Po ostatniej nowelizacji ustawy, datą wejścia w życie podatku handlowego ma być 1 stycznia 2020 r.

W Ministerstwie Finansów korki od szampana na razie nie strzelają. To dlatego, że wyrok w sprawie podatku handlowego nie jest prawomocny. Zarówno KE, jak i Polska mają teraz dwa miesiące na ewentualne odwołanie od orzeczenia Sądu UE do Trybunału Sprawiedliwości (druga instancja wewnątrz TSUE). Co istotne, odwołanie to może dotyczyć jedynie kwestii prawnych, co znacznie zawęża możliwości skutecznej apelacji.

Kliknij i przeczytaj więcej na temat wyroku ws. podatku od sprzedaży detalicznej:

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 5

 • 3
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  PRZYDATNY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (3)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Olek 3 miesiąc temu

  w innych krajach Unii jakoś może funkcjonować taki podatek, a u nas Niemcy od razu oburzeni co im tu Polaczki każą płacić!?!?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~kasiak2391 2 2 miesiące temuocena: 40% 

  Czyli aldi i biedronki, carrefury i inne zaczną w końcu płacic podatki w Polsce. BRAWO !!!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~HK 1 2 miesiące temuocena: 80% 

  Czyli konsument zapłaci w sklepie więcej. Świetnie. Inflacja w kwietniu 2,2. Ciekawe jaka będzie po wprowadzeniu kolejnego podatku.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
do góry strony