REKLAMAPRIM (KABANOS) - GRILL - Baner Główny (29.04-31.07.2020)
Henryk Kania, źródło: henrykkania.pl

Henryk Kania, źródło: henrykkania.pl

Centralne Biuro Śledcze weszło do ZM Kania. Spółką nie rządzi już jej właściciel, ale zarządca sądowy. – dowiedział się „Puls Biznesu”. 

REKLAMAWH Market NETTO_belka w artykulach_lipiec-sierpień 2020

W ciągu ostatnich dni sąd prowadzący postępowanie restrukturyzacyjne odebrał zarząd prezesowi i największemu akcjonariuszowi Henrykowi Kani. Teraz zakładami zarządza Mirosław Możdżeń, nadzorca ustanowiony przez sąd. Z nieoficjalnych informacji, do których dotarli dziennikarze wynika, że CBŚP działające na polecenie Prokuratury Regionalnej w Katowicach, zatrzymało Grzegorza M., prezesa ZM Kania w latach 2014-2019, a ostatnio wiceprezesa spółki.

W czwartek, 5 września podczas posiedzenia Rady Wierzycieli, wierzyciele nie wyrazili zgodny na zawarcie umowy dzierżawy przedsiębiorstwa ze spółką HK Trade, o co wnosił zarząd ZM Henryk Kania. Rada pozytywnie zaopiniowała wstępne oferty inwestycyjne, złożone przez konkurentów firmy: Tarczyński i Cedrob.

O podjęciu tych uchwał, według informacji „PB”, miały zdecydować głosy dwóch największych wierzycieli: Alior Banku i Banku Handlowego oraz kuratora obligatariuszy. Alior głosował przeciwko ofercie HK Trade, ponieważ – zdaniem banku – jest to propozycja niewiarygodna, bo powiązana z ZMHK. Z kolei Bank Handlowy uznał, że spółka z niskim kapitałem zakładowym, jaką jest HK Trade (kapitał wynosi 50 tys. zł), nie wykazała możliwości sfinansowania proponowanego rozwiązania.

Oferty konkurentów ZM Kani zaopiniowano pozytywnie, ale z zastrzeżeniami. Tarczyński proponuje za przejęcie zakładów ZMHK 120 mln zł, natomiast Cedrob 156 mln zł, z zastrzeżeniem, że zakup miałby być poprzedzony zawarciem umowy przerobowej i dzierżawy przedsiębiorstwa. Proces poszukiwania kupca ma być transparentny, aby wszyscy potencjalni inwestorzy mogli zbadać majątek zakładów mięsnych. Proces poszukiwania kupca ma przeprowadzać nie zarząd z Henrykiem Kanią, a niezależny zarządca sądowy.

Zatrzymanie zarządu ZM Kania ma być pokłosiem zawiadomienia do prokuratury, jakie ponad miesiąc temu złożył Alior. Bank zarzucił władzom mięsnej spółki, że przy udzielaniu i zwiększeniu dofinansowania mogły dopuścić się: klasycznego oszustwa, tzw. oszustwa finansowego oraz udaremnienia zaspokojenia Aliora jako wierzyciela przez usunięcie, zbycie lub ukrycie niektórych składników majątkowych, głównie zapasów magazynowych.
 

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 6

 • 3
  BARDZO PRZYDATNY
 • 2
  PRZYDATNY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
REKLAMA
do góry strony