REKLAMADziugas_banner główny_12.05. - 10.06.

PRAWO I FINANSE

 

9 kwietnia 2020, 13:13

(fot. Pixabay CC0)

Prezes Krajowej Izby Gospodarczej, Andrzej Arendarski, wystosował list do prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Zwraca w nim uwagę m.in. na zbyt dużą formalizację procedury wnioskowania o pomoc państwa, co jest znaczącym utrudnieniem w korzystaniu z niej.

REKLAMANutrend - MAGNESLIFE LIQUID - belka w artykułach (03-08.06.2020)

Andrzej Arendarski przypomina, że Krajowa Izba Gospodarcza w procesie opiniowania instrumentów składających się na Tarczę Antykryzysową niezmiennie podkreślała, że równie ważna jak same proponowane rozwiązania jest też dostępność i możliwość szybkiego skorzystania z nich przez podmioty gospodarcze.

KIG otrzymuje liczne sygnały od organizacji zrzeszonych o dotkliwych utrudnieniach w komunikacji z administracją, zarówno tam, gdzie wnoszone są wnioski o wsparcie przewidziane w tzw. Tarczy, jak i przy procedowaniu zwykłych, bieżących spraw dotyczących przedsiębiorców i obywateli.

„Kontakty z urzędami skarbowymi, ZUS, dopełnienie różnorakich formalności administracyjnych, uzyskanie stosownych zaświadczeń i pozwoleń w procesie uruchamiania i wdrażania zakończonych właśnie inwestycji, to tylko wybrane przykłady spraw. Praktyka ostatnich dni pokazuje, że ePUAP nie jest sprawnie działającym narzędziem kontaktu z administracją.” – przekonuje Arendarski i apeluje:

„Zważywszy na szczególne trudne okoliczności, jakie dotykają nas wszystkich zwracam się do Pana Premiera o pilne przedsięwzięcie kroków mających na celu wzmocnienie tego obszaru funkcjonowania państwa. Apeluję o zwiększenie elastyczności korzystania z już dostępnych zasobów. Postulowane rozszerzenie zdolności komunikacyjnych powinno odbywać się również z wykorzystaniem dostępnych na rynku firm świadczących takie usługi (choćby telecentrów czy firm kurierskich) i znanych i stosowanych przez przedsiębiorców technologii (korespondencja mailowa, skany pism) wszędzie tam, gdzie to możliwe bez ryzyka naruszenia interesów strony.”

Prezes KIG przestrzega, że „brak skutecznych i szybkich działań w tym zakresie będzie skutkował wzrostem rozgoryczenia i niepewności wśród przedsiębiorców, wywołanego poczuciem, że w obliczu kryzysu zostali pozostawieni sami sobie. To zaś w bardzo mocnym stopniu przełoży się na decyzje o redukcji zatrudnienia, ograniczeniu skali bądź wręcz likwidacji działalności, więc i drastycznym zmniejszeniem przyszłej bazy podatkowej.”

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony