REKLAMAPRIM (KABANOS) - GRILL - Baner Główny (29.04-31.07.2020)
Krzysztof Pawiński, prezes Maspeksu podczas 10. Kongresu Rynku FMCG 2017

Krzysztof Pawiński, prezes Maspeksu podczas 10. Kongresu Rynku FMCG 2017 (fot. wiadomoscihandlowe.pl)

– Ustawa o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi jest zbyt restrykcyjna – mówił Krzysztof Pawiński, prezes zarządu Maspex Wadowice podczas debaty otwierającej 10. Kongres Rynku FMCG 2017.

REKLAMAWH Market NETTO_belka w artykulach_lipiec-sierpień 2020

Według Pawińskiego, nawet za działania nieumyślne, przewiduje ona gigantyczne sankcje. Kary finansowe za jeden dzień opóźnienia płatności za dostarczone produkty dochodzą nawet do kilkudziesięciu tysięcy euro, by za nieudzielenie w terminie informacji na wniosek UOKiK osiągnąć gigantyczną kwotę 50 mln euro.

– Mam nadzieję, że lęki o stosowanie tak wysokich kar okażą się nieuzasadnione. Rodzi się jednak pytanie, dlaczego tworzy się restrykcyjne prawo, którego ostrze dopiero później łagodzi praktyka stosowania – pytał retorycznie prezes Pawiński.

Szef Maspeksu zwrócił uwagę, że przedsiębiorcy są co roku zasypywani nowymi przepisami. W 2015 roku mieliśmy 1700 nowych aktów prawnych, które zajęły ponad 20 tys. stron A4. W ubiegłym roku było ich już ponad 32 tys. W tym samym czasie Czesi wyprodukowali 400 nowych przepisów, a Szwedzi, którzy są wyznacznikiem stabilności prawnej – 200. – W Polsce produkujemy zbyt wiele aktów prawnych, których nikt nie jest w stanie poznać. Tym sposobem obniżamy rangę prawa – stwierdził uczestnik debaty.

W jego opinii ustawa o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej niczemu nie służy, a nawet może być szkodliwa. – Mamy w rozsądny sposób ukształtowane relacje z kontrahentami, zarówno rolnikami, jak i odbiorcami naszych produktów. Nakładanie kar za samą formę zawieranych umów pisemnych uznajemy za wchodzenie państwa w zbyt intymne sprawy relacji z parterami biznesowymi. Są obszary, które być może w związku z tymi obostrzeniami ucierpią – podsumował prezes Maspeksu.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 7

 • 7
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony