REKLAMAKORAL - Bracia Koral - Rożek - Baner Główny (od 29.05.2020 )

Długotrwała utrata miejsc pracy przez co najmniej 15 000 osób oraz bankructwa tysięcy polskich firm – takie skutki może mieć przyjęcie „Ustawy o promocji prozdrowotnych wyborów konsumentów”. Aby nie dopuścić do tego scenariusza, dziewięć największych organizacji pracodawców z branży produkcji i przetwórstwa żywności – sektora strategicznego dla zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego Polaków – wystosowało apel do prezesa PiS, Jarosława Kaczyńskiego oraz do szefów klubów parlamentarnych.

REKLAMANutrend - MAGNESLIFE LIQUID - belka w artykułach (03-08.06.2020)
Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości

Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości (PiS)

Przedsiębiorcy postulują odrzucenie już procedowanych oraz o zaprzestanie wdrażania do końca 2020 r. wszelkich planowanych inicjatyw legislacyjnych, które mogą przyczynić się do zwiększenia obciążeń administracyjnych czy też publiczno-prawnych firm. Celem apelujących organizacji jest jak największe ograniczenie negatywnego wpływu koronawirusa na gospodarkę kraju, poprzez zapewnienie firmom podstawowych warunków do utrzymania ciągłości produkcji i zatrudnienia.

- Nasz apel ma na celu ochronę miejsc pracy Polaków. Wprowadzenie tak wysokiej opłaty w tak trudnym dla przedsiębiorstw momencie będzie oznaczało konieczność masowych zwolnień. Szacujemy, że w samych tylko zakładach przetwórczych pracę może stracić około 15 tys. osób. Jeżeli dołączymy do tego firmy kooperujące to możemy mówić o ok. 60 tys. osób które zostaną bezrobotne, gdyż jedno miejsce pracy w dużym zakładzie przetwórczym generuje ok 4 miejsc pracy w całej gospodarce. Osoby te z dnia na dzień mogą zostać bez zatrudnienia, a całe rodziny – bez podstawowego źródła utrzymana. Dziś kluczowe jest zapewnienie firmom podstawowych warunków do funkcjonowania. Odpowiedzią na to jest stabilna i adekwatna do sytuacji gospodarczej kraju legislacja, gwarantująca wsparcie przedsiębiorcom, a nie dobijanie zakładów pracy nowymi podatkami – mówi Andrzej Gantner, Wiceprezes Polskiej Federacji Producentów Żywności.

Odrzucona niedawno przez Senat „Ustawa o promocji prozdrowotnych wyborów konsumentów”, to dobitny przykład rozwiązania legislacyjnego, które w ocenie setek polskich przedsiębiorców, jest szkodliwe i nie powinno w ogóle być rozpatrywane, uchwalane i wdrażane, tym bardziej w czasie tak potężnego kryzysu gospodarczego, z którym mierzy się nie tylko polska, ale
i światowa gospodarka.

- Wprowadzenie rozwiązania w procedowanej formule w dzisiejszych warunkach związanych z epidemią, oznacza pewne bankructwo dla większości polskich przedsiębiorstw branży napojowej. To jak planowa eksterminacja całej branży – akcentuje Jan Kolański z KIG Przemysł Rozlewniczy.

Zdaniem organizacji, które podpisały się pod apelem, pospiesznie przygotowana ustawa, bez oceny jej skutków dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw, bez właściwego trybu konsultacji społecznych, zawierająca szereg błędów, w połączeniu z rozwijającą się epidemią koronawirusa, która dodatkowo przyczyni się do spowolnienia gospodarczego kraju, może doprowadzić do dramatycznych skutków.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 11

 • 6
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  PRZYDATNY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 3
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (6)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Konrad 6 2 miesiące temu

  wszyscy płaczą, że służba zdrowia ma za mało pieniędzy ale jak trzeba coś dołożyć i to z pożytkiem dla konsumenta to już histeria! Trzeba faktycznie walczyć o interesy dużych koncernów napojowych bo to dla nas jest najważniejsze a zdrowie Polaków?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ada 5 2 miesiące temuocena: 33% 

  Popieram patriotyzm konsumencki - trzeba wspierać polskich producentów, szczególnie w okresie recesji!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Bob 4 2 miesiące temuocena: 25% 

  Biedni właściciele firm z listy najbogatszych . Brawo Jarek, nie ulegaj im.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Pracownik 3 2 miesiące temuocena: 30% 

  W okresie koniunktury właściciele wielkich firm robią wiele aby płacić mniejsze podatki i są OSTATNI do podnoszenia wynagrodzeń pracownikom, często trzeba odejść z firmy aby dostać podwyzke. W okresie dekoniunktury jako PIERWSI wyciągają rękę do Państwa , może niech najpierw sięgną do swoich kieszeni - maja z czego dołożyć aby przetrwać kilka miesięcy - po prostu mniej zarobią - zwłaszcza Ci z listy 100 najbogatszych Polaków. Chciwość nie ma granic.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~GrzegorzE 2 2 miesiące temuocena: 82% 

  Cała ta banda polityków zna się na gospodarce, jak niewidomy na strzelaniu z karabinu snajperskiego. Wszystkich do jednego wora, kamień i do stawu, a szczególnie Pislam

  oceń komentarz
 • ~Halina 1 2 miesiące temuocena: 67% 

  Nie poniżajcie się przed Jarkiem, o prostu nie głosujcie na Dudę.

  oceń komentarz
REKLAMA
do góry strony