REKLAMADziugas_banner główny_12.05. - 12.06.
Profesor Elżbieta Mączyńska, prezes PTE: - Tempo przemian, jakie przynosi dokonująca się rewolucja cyfrowa, jest niebywałe. Firma, które nie otworzy się na te przemiany, przegra. Niebawem bowiem niemal każda branża będzie miała swojego ubera

Profesor Elżbieta Mączyńska, prezes PTE: - Tempo przemian, jakie przynosi dokonująca się rewolucja cyfrowa, jest niebywałe. Firma, które nie otworzy się na te przemiany, przegra. Niebawem bowiem niemal każda branża będzie miała swojego ubera (Fot.materiały prasowe)

Jednym z najważniejszych wyzwań stojących przed rządem PIS jest stworzenie infrastruktury dla rozwoju sztucznej inteligencji, rozwoju technologii cyfrowych, szybkiego internetu, w tym  technologii 5G. To niezbędne dla wdrażania zdobyczy tzw. czwartej rewolucji przemysłowej – mówi profesor Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego w rozmowie z portalem wiadomoscihandlowe.pl

REKLAMAPPH 2020 - PROMOCJA 25% - Belka w artykułach (kwiecień - maj 2020)

Po ostatnich wyborach parlamentarnych PIS utrzymuje większość mandatów w Sejmie. W takiej sytuacji branża handlowa chyba nie powinna się łudzić, że podatek handlowy zostanie odwieszony?

Rząd będzie prawdopodobnie dążyć do tego, by się wywiązać z programowych zapowiedzi z 2015 roku. Istotne jest też zobowiązanie zerowego deficytu budżetowego. To zaś wymaga optymalizacji wydatków i zwiększania wpływów do budżetu. Podatek handlowy byłby jednym z takich wpływów.

Czy jest inne uzasadnienie wprowadzenia tego podatku poza zasileniem kasy państwa?

Jest cały szereg argumentów przemawiających za tym, aby go pobierać. Duże sieci handlowe, zwłaszcza międzynarodowe, mają niewątpliwie większe możliwości optymalizacji podatkowej, czyli takiego kształtowania kosztów, by wykazywane zyski były relatywnie (czyli w stosunku do wielkości obrotów) małe, a tym samym i podatek dochodowy względnie niski. Przy tym większa jest też skala i intensywność korzystania przez takie sieci z rozmaitych dóbr publicznych, np. infrastruktury transportowej. Dysproporcje między rozmiarami działalności tych operatorów a płaconymi przez nich podatkami potwierdzają statystyki. Wynika z nich, że te przedsiębiorstwa wykazują stosunkowo niewielkie zyski – mimo że ze względu na dużą skalę zamówień kupują towary na dużo korzystniejszych warunkach niż mniejsze firmy.

Siła przetargowa tych ostatnich jest nieporównanie słabsza. W dodatku mniejsze przedsiębiorstwa wciąż w niedostatecznym stopniu wykorzystują narzędzia i rozwiązania ułatwiające negocjacje z dostawcami. Wprawdzie pojawiają się inicjatywy organizowania się w grupy zakupowe, ale takie przedsięwzięcia raczkują.

Mówi się, że podatek handlowy zostanie przerzucony na konsumentów.

Nie można tego wykluczyć. Wiele jednak wskazuje, że jeśli nawet tak się stanie, to jedynie przejściowo, bo konkurencja rynkowa doprowadzi do korzystnej dla konsumentów korekty. Półki w sklepach uginają się od towarów, ale popyt nie nadążą za podażą, a detaliści i producenci walczą o klientów dręcząc ich reklamami. 

Postęp technologiczny ułatwia zwiększanie produkcji, ale coraz trudniej jest zyskać odbiorców. Dlatego kraje rozwinięte, w tym Polska, cierpią na syndrom gospodarki nadmiaru. Ale paradoksalnie im bardziej ten syndrom się ujawnia, tym częściej konsument, zamiast być królem, jest manipulowany przez firmy, które chcą mu sprzedać swoje produkty i usługi. Wyraziście przedstawicieli to nobliści, profesorowie Robert Shiller i George Akerlof w książce pt. „Złowić frajera. Ekonomia manipulacji i oszustwa”. Na ten sam problem zwraca też uwagę profesor Grzegorz Kołodko. W opublikowanym niedawno w „Rzeczpospolitej” artykule „Program dla Polski” wskazał na konieczność podejmowania przedsięwzięć na rzecz ochrony konsumentów przed nieuczciwymi działaniami handlowców i producentów.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 3

 • 3
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (4)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~karolz 4 7 miesięcy temu

  Dobrze mówi. Można mieć różne zadnie o PiSie ale jeśli chodzi o rozwój cyfryzacji to widać, że zdają sobie sprawę z potencjału jaki ma rozwój sieci. I warto jak najszybciej w niego zainwestować.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~student 3 7 miesięcy temu

  Mączyńska się wymądrza, a prostego przedmiotu jak Wycena Nieruchomości nie potrafiła poprowadzić. Najgorszy wykładowca ever.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jendrula 2 7 miesięcy temu

  Przecież Solidarność nie chce tej rewolucji.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~mana 1 7 miesięcy temu

  Zgadzam się, że sieć 5G powinna być wprowadzona najszybciej jak to będzie możliwe. Wykorzystanie sieci będzie kluczowe w niedalekiej przyszłości dla wielu przedsiębiorstw.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAB-BIO lody - Half Page (21.05.-04.06.2020 r.)
do góry strony