REKLAMAKORAL - Bracia Koral - Rożek - Baner Główny (06-10.04.2020)
Profesor Elżbieta Mączyńska, prezes PTE: - Tempo przemian, jakie przynosi dokonująca się rewolucja cyfrowa, jest niebywałe. Firma, które nie otworzy się na te przemiany, przegra. Niebawem bowiem niemal każda branża będzie miała swojego ubera

Profesor Elżbieta Mączyńska, prezes PTE: - Tempo przemian, jakie przynosi dokonująca się rewolucja cyfrowa, jest niebywałe. Firma, które nie otworzy się na te przemiany, przegra. Niebawem bowiem niemal każda branża będzie miała swojego ubera (Fot.materiały prasowe)

Strona 3 z 4
REKLAMANutrend - Belka w artykułach - Baner nr 2 (16.03 - 16.04.2020)

Zatem firmy powinny otwierać się na innowacje. Tempo przemian, jakie przynosi dokonująca się rewolucja cyfrowa, jest niebywałe. Firma, które nie otworzy się na te przemiany, przegra. Niebawem bowiem niemal każda branża będzie miała swojego ubera.

To może dobrze, że w polskich przedsiębiorstwach akurat następuje wymiana pokoleniowa i wiele firm stoi w obliczu sukcesji?

Większa nadzieja w dorastających w cywilizacji internetowej wnukach, niż w dzieciach właścicieli firm. Dzieci były świadkami harówki rodziców – biznesowych pionierów transformacji rynkowej, tyrających od rana do nocy. Dlatego nie zawsze chcą iść w ich ślady. Inaczej jest z ucyfrowionymi wnukami.

Dokonujący się właśnie przełom technologiczny, czyli tzw. czwarta rewolucja przemysłowa, której symbolem jest sztuczna inteligencja, to niewyobrażalny potencjał. Istotne jest, żeby firmy były gotowe na jego wykorzystanie. Nawet proste wykorzystanie technologii cyfrowych może wiele zmienić w gospodarce. Widać to gołym okiem, np. w Warszawie w pobliżu ul. Nowy Świat w jednej z drogerii jeszcze niedawno tradycyjne kasy były obsadzone przez trzy czy cztery kasjerki. A teraz stanowisko kasjerskie jest jedno. Pozostałe kasy zastąpiła samoobsługa z wykorzystaniem cyfrowej aplikacji, smartfonów i kart płatniczych.

Pojawiają się pierwsze bezzałogowe sklepy i stacje benzynowe. Wielka zmiana nastąpiła w poznańskim zakładzie Volkswagen, gdzie kilkuset pracowników zastąpią roboty.

Jakie zadania powinni stawiać sobie rządzący, aby wspierać biznes? 

Jednym z najważniejszych wyzwań stojących przed rządem jest stworzenie infrastruktury dla rozwoju sztucznej inteligencji, rozwoju technologii cyfrowych, szybkiego internetu, w tym  technologii 5G. Jest to niezbędne dla wdrażania zdobyczy tzw. czwartej rewolucji przemysłowej.

Warto przypomnieć, że symbolem pierwszej rewolucji była maszyna parowa, wynalazek, który umożliwił zastąpienie systemu manufakturowego systemem fabrycznym, a w konsekwencji przejście od feudalizmu do kapitalizmu. Niemniej ważne było przejście na przełomie XIX i XX wieku od ery pary do ery elektryczności, czyli druga rewolucja przemysłowa, której symbolem jest żarówka. Symbolem trzeciej rewolucji przemysłowej, która dokonała się w połowie ubiegłego wieku, jest komputer. Natomiast obecnie mamy czwartą rewolucję przemysłową, którą symbolizuje sztuczna inteligencja. To połączenie potencjału cyfrowego, mechanicznego i biologicznego, w tym technologii wszczepialnych, co prowadzi do całkiem nowych modeli biznesu i funkcjonowania społeczeństwa.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 3

 • 3
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (4)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~karolz 4 5 miesięcy temu

  Dobrze mówi. Można mieć różne zadnie o PiSie ale jeśli chodzi o rozwój cyfryzacji to widać, że zdają sobie sprawę z potencjału jaki ma rozwój sieci. I warto jak najszybciej w niego zainwestować.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~student 3 5 miesięcy temu

  Mączyńska się wymądrza, a prostego przedmiotu jak Wycena Nieruchomości nie potrafiła poprowadzić. Najgorszy wykładowca ever.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jendrula 2 5 miesięcy temu

  Przecież Solidarność nie chce tej rewolucji.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~mana 1 5 miesięcy temu

  Zgadzam się, że sieć 5G powinna być wprowadzona najszybciej jak to będzie możliwe. Wykorzystanie sieci będzie kluczowe w niedalekiej przyszłości dla wielu przedsiębiorstw.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAPPH 2020 - PROMOCJA 25% - Half Page (kwiecień - maj 2020)
do góry strony