REKLAMARC Foods - baner główny - grudzień 2018
Waldemar Nowakowski, prezes Polskiej Izby Handlu

Waldemar Nowakowski, prezes Polskiej Izby Handlu (fot. materiały prasowe)

Polska Izba Handlu negatywnie zaopiniowała projekt nowelizacji tzw. ustawy alkoholowej, przygotowany przez posłów Prawa i Sprawiedliwości. Zdaniem organizacji, na zmianach w prawie ucierpi część sklepów.

REKLAMAPszczółka - Belka w artykułach - Fantazje (09-12.12.2018)

– Popieramy działania, które promują odpowiedzialne spożywanie alkoholu, jednak warto je wprowadzać rozważnie. Rozumiemy, że problemem mogą być całodobowe sklepy monopolowe. Ta ustawa uderza jednak w zwykłe sklepy spożywcze, które nieraz są otwarte do godziny 23 lub 24 - tłumaczy Waldemar Nowakowski, prezes Polskiej Izby Handlu.

Jak wskazuje, jeżeli zakaże się sprzedaży alkoholu po godzinie 22, to w ostatniej godzinie działania takiego sklepu nie będzie można sprzedawać dostępnego asortymentu. - Może to stwarzać niebezpieczne sytuacje dla sprzedawców: prowokować do agresywnych zachowań klientów, którym ekspedienci będą musieli tłumaczyć, że nie mogą sprzedać alkoholu o godzinie 22.05, mimo że jest on dostępny w sklepie na wyciągnięcie ręki - zauważa prezes PIH, podkreślając, że "warto godziny ograniczeń dopasować do godzin działania normalnych sklepów spożywczych".

Nowakowski komentuje także inne planowane zmiany w ustawie alkoholowej. - Jeżeli chodzi o wydawanie zezwoleń na handel alkoholem też należy działać rozważnie. Nadmiar ograniczeń może zwiększyć korupcję - ostrzega przedstawiciel Polskiej Izby Handlu.

- Utrudnienia legalnej sprzedaży alkoholu to zawsze ukłon w stronę szarej strefy. To sklepy dbają o to, aby alkohol był sprzedawany bezpiecznie. Warto wprowadzić obowiązkową kontrolę wieku dla wszystkich kupujących. Ponadto zakazy nie muszą być najlepszym rozwiązaniem, warto edukować - proponuje Waldemar Nowakowski.

Więcej o projekcie nowelizacji ustawy alkoholowej w artykule:
Będą nowe regulacje dot. sprzedaży alkoholu w Polsce. Jest projekt ustawy!

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 2

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony