REKLAMADAN CAKE - baner główny (listopad-grudzień)
Waldemar Nowakowski, prezes Polskiej Izby Handlu

Waldemar Nowakowski, prezes Polskiej Izby Handlu (fot. materiały prasowe)

Polska Izba Handlu negatywnie zaopiniowała projekt nowelizacji tzw. ustawy alkoholowej, przygotowany przez posłów Prawa i Sprawiedliwości. Zdaniem organizacji, na zmianach w prawie ucierpi część sklepów.

REKLAMAEC Alkohole - belka w artykułach - DRINCO II

– Popieramy działania, które promują odpowiedzialne spożywanie alkoholu, jednak warto je wprowadzać rozważnie. Rozumiemy, że problemem mogą być całodobowe sklepy monopolowe. Ta ustawa uderza jednak w zwykłe sklepy spożywcze, które nieraz są otwarte do godziny 23 lub 24 - tłumaczy Waldemar Nowakowski, prezes Polskiej Izby Handlu.

Jak wskazuje, jeżeli zakaże się sprzedaży alkoholu po godzinie 22, to w ostatniej godzinie działania takiego sklepu nie będzie można sprzedawać dostępnego asortymentu. - Może to stwarzać niebezpieczne sytuacje dla sprzedawców: prowokować do agresywnych zachowań klientów, którym ekspedienci będą musieli tłumaczyć, że nie mogą sprzedać alkoholu o godzinie 22.05, mimo że jest on dostępny w sklepie na wyciągnięcie ręki - zauważa prezes PIH, podkreślając, że "warto godziny ograniczeń dopasować do godzin działania normalnych sklepów spożywczych".

Nowakowski komentuje także inne planowane zmiany w ustawie alkoholowej. - Jeżeli chodzi o wydawanie zezwoleń na handel alkoholem też należy działać rozważnie. Nadmiar ograniczeń może zwiększyć korupcję - ostrzega przedstawiciel Polskiej Izby Handlu.

- Utrudnienia legalnej sprzedaży alkoholu to zawsze ukłon w stronę szarej strefy. To sklepy dbają o to, aby alkohol był sprzedawany bezpiecznie. Warto wprowadzić obowiązkową kontrolę wieku dla wszystkich kupujących. Ponadto zakazy nie muszą być najlepszym rozwiązaniem, warto edukować - proponuje Waldemar Nowakowski.

Więcej o projekcie nowelizacji ustawy alkoholowej w artykule:
Będą nowe regulacje dot. sprzedaży alkoholu w Polsce. Jest projekt ustawy!

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 2

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony
"