REKLAMAMARKET ROKU 2019 - Baner Główny (styczeń 2019)

(fot. materiały prasowe)

Przejęcie Bać-Polu będzie miało ogromny wpływ na polski rynek hurtowy i detaliczny. Finalizacja transakcji zależy już niemal wyłącznie od woli właściciela polskiej firmy oraz, jak wynika z informacji wiadomoscihandlowe.pl, Spar Group Ltd. Co wiemy o inwestorze z RPA?

REKLAMAKongres Mięsny 2019 - belka w artykułach (styczeń 2019)

Firma Spar Group Ltd powstała na początku lat 60-tych w epoce podboju rynku detalicznego w Republice Południowej Afryki przez globalne sieci handlowe. Założyła ją grupa 8 lokalnych detalistów, którzy pozyskali prawa do używania marki i nazwy holenderskiej sieci handlowej Spar.

Grupa przez lata stopniowo podbijała lokalny rynek handlowy. Przełomowym momentem było wejście na giełdę papierów wartościowych w Johannesburgu w 2004 roku. Firma pozyskała dodatkowe środki na rozwój. Rozwinięto logistykę oraz poszerzono asortyment produktów.

Obecnie Spar Group Ltd to koło 1600 sklepów i 7 centrów dystrybucyjnych w samej tylko RPA. Firma nie ogranicza się jednak wyłącznie tylko do tego rynku. Ma zarejestrowane spółki m.in. w Namibii, Botswanie czy Mozambiku. Spar Group działa także aktywnie w Europie – na terenie Irlandii, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii.

Spar Group w Irlandii i Wielkiej Brytanii znany jest jako BWG Group. Firma jest jednym z największych operatorów convenience w Irlandii z ok. 11 proc. udziałem w rynku (ponad 1300 sklepów). Spar Group posiada 80 proc. udziałów w BWG Group, na mocy porozumienia z 2014 roku. Wówczas Spar z RPA zainwestowało 55 mln euro. Pozostałe 20 proc. udziałów należy do managerów: Leo Crawforda, Johna Clohiseya i Johna O’Donnella. Firmy podjęły wspólną ofensywę inwestycyjną, zmniejszono i zrestrukturyzowano zadłużenie, a także otwierano nowe sklepy.

Przejęcie BWG Group oznaczało wejście Spar Group do Wielkiej Brytanii. Tam, poprzez spółkę Appleby Westward, ma już niemal 300 sklepów Spar, głównie na terenie południowo-zachodniej części wyspy. Z kolei na terenie Szwajcarii Spar Group firma posiada około 300 sklepów, w tym 160 należących do sieci Spar i 110 do sieci Maxi.

Znamy także oficjalne wyniki firmy za rok finansowy 2017. Jej przychody wyniosły około 97,1 mld randów (w porównaniu do 92,2 mld randów rok wcześniej). To około 28,2 mld złotych. Zysk operacyjny wyniósł 2,6 mld randów (wzrost o 7 mln randów), czyli ok. 750 mln złotych, a zysk przed opodatkowaniem – 2,46 mld randów (wzrost o 25 mln randów).

Jeśli chodzi o podział geograficzny, działania firmy w RPA przyniosły 65 mld randów przychodów. Biznes w Irlandii odpowiada za ponad 20 mld randów, a w Szwajcarii – 11,2 mld randów.

Ciekawa jest również struktura akcjonariatu Spar Group Ltd. Na giełdzie notowanych jest łącznie 192,6 mln akcji. Główny udziałowiec posiada „zaledwie” 16,5 proc. udziałów w firmie. Jest to fundusz… Public Investment Corp. Ltd. To w części państwowy podmiot stworzony ponad 100 lat temu, a którego celem jest m.in. inwestowanie w południowoafrykańskie firmy. Największym prywatnym akcjonariuszem są amerykańskie fundusze OppenheimerFunds – ich zaangażowanie wynosi około 9 proc. W akcjonariacie są także takie firmy, jak JPMorgan Asset Management czy BlackRock.

Sama sieć Spar powstała na początku lat 30-tych w Holandii. Obecnie pod jej szyldem działa ponad 12,5 tys. sklepów w ponad 40 krajach świata. Spar Polska jest obecny na polskim rynku od 1996 roku, a od 2010 roku należy do Grupy Kapitałowej Bać-Pol. W Polsce działa 250 placówek pod szyldem Spar. Sieć otworzyła w tym roku już 10 nowych placówek.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 4

 • 2
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (1)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~am 1 8 miesięcy temuocena: 50% 

  co wiemy, czy co mamy wiedzieć? można sie domyślać, kto za tym stoi....

  oceń komentarz
do góry strony