REKLAMAPRIM (KABANOS) - GRILL - Baner Główny (29.04-30.06.2020)

(PKN Orlen)

W środę Komisja Europejska wszczęła postępowanie wyjaśniające w celu oceny planowanego nabycia Lotosu przez PKN Orlen. Obawy KE dotyczą możliwości ograniczenia konkurencji na rynku dostaw paliw oraz na powiązanych rynkach w Polsce i krajach sąsiednich.

REKLAMAPPH 2020 - PROMOCJA 25% - Belka w artykułach (kwiecień - maj 2020)

- Proponowane przejęcie Lotosu przez PKN Orlen miałoby wpływ na kilka strategicznie istotnych rynków energii. Komisja zbada, czy planowane przejęcie doprowadziłoby do ograniczenia konkurencji oraz wyższych cen lub mniejszego wyboru paliw i produktów pokrewnych dla klientów biznesowych i konsumentów końcowych w Polsce i innych państwach członkowskich - poinformowała w środę unijna komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager.

PKN Orlen złożył 3 lipca br. wniosek do Komisji Europejskiej o zgodę na przejęcie kontroli nad Grupą Lotos. KE ma teraz czas do 13 grudnia, aby ostatecznie ustalić, czy potwierdzą się jej obawy. KE wskazuje, że jeżeli chodzi o hurtową sprzedaż paliw proponowana transakcja praktycznie doprowadziłaby do powstania monopolu w sektorze przedsiębiorstw mających bezpośredni dostęp do paliwa, bo doszłoby do połączenia jedynych dwóch przedsiębiorstw posiadających w Polsce rafinerie. Podmiot powstały w wyniku połączenia stałby się liderem rynku niedetalicznych dostaw oleju napędowego, benzyny i innych paliw.

Komisja wskazuje także, że PKN Orlen i Lotos są w Polsce jedynymi dwoma dostawcami krajowymi. Jedyną potencjalną alternatywą dla działalności nowego podmiotu byłby import. Jest on jednak ograniczony ze względu na takie utrudnienia jak brak infrastruktury, przestrzeni magazynowych i wymogi regulacyjne. W przypadku dostaw hurtowych paliwa lotniczego PKN Orlen i Lotos są jedynymi dostawcami w Polsce i Estonii, a podmiot powstały w wyniku połączenia stałby się też liderem rynku w Czechach.

Również handel detaliczny zostałby zdominowany przez nowy podmiot. Proponowana transakcja - zdaniem Komisji - mogłaby doprowadzić do wyeliminowania bezpośredniej konkurencji PKN Orlen. Już teraz PKN Orlen i Lotos mają na rynku polskim dominująca pozycję.

Proces przejęcia kapitałowego Grupy Lotos przez PKN Orlen został zainicjowany w lutym 2018 r., podpisaniem listu intencyjnego ze Skarbem Państwa, który posiada w gdańskiej spółce 53,19 proc. głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 1

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (1)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~xcc 1 9 miesięcy temu

  brukselskie gremia niedługo będą nam do garnka zaglądać, tak to się tworzy nowy związek socjalistycznych republik europejskich...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMA
do góry strony