REKLAMARetail FMCG Congress - Banner Główny - lipiec 2020
Skuteczny POS to klucz do budowy Customer Experience

Skuteczny POS to klucz do budowy Customer Experience (fot. materiał partnera)

Strona 2 z 3
REKLAMAWH Market NETTO_belka w artykulach_lipiec-sierpień 2020

...

Fundamentalne zasady projektowania sklepów

Identyfikacja pól, na których warto pracować dla zmiany tej sytuacji jest dość prosta i nie trzeba w tym celu wyważać żadnych drzwi. Wymaga jednak pewnej determinacji i rezygnacji z krótkoterminowych celów na rzecz tych fundamentalnych, co nie każdemu przychodzi z łatwością, o ile w ogóle. Zaczynając od absolutnych „must have”:

Projektuj koncepty sklepowe na podstawie strategii CX – Przemyślana i spójna koncepcja Customer Experience powinna być główną wytyczną (briefem) dla projektantów konceptów. Tzw. brief marketingowy nie jest już wystarczającą informacją nt. zachowań klienckich, odzwierciedlając raczej „wishful thinking”, niż rzeczywistość. W proces tworzenia CX brandu musi być zaangażowana cała firma, od sprzedawców, VM-owców, po logistyków, ponieważ strategia powinna odzwierciedlać kulturę organizacyjną tejże firmy – inaczej jest tylko wydmuszką. Customer Experience to nie projekt do wdrożenia – to istota biznesu marki, jeśli nie chce stracić źródeł swojej przewagi konkurencyjnej.

Omnichannel – tego się nie da uniknąć – wzrost nasycenia interaktywnością to niewątpliwy trend, wybiegający naprzeciw obawom klientów, którzy nie chcą zostać wykluczeni z obiegu informacji, także w urządzeniu mobilnym, które noszą ze sobą, czyli smartfonie. Czy tego chcemy, czy nie klienci nie kupują online, czy offline – oni po prostu kupują. Zarówno przestrzeń sklepowa, jak i materiały POS powinny uwzględniać i wspierać drogę klienta, która nie jest już prostą mapą poruszania się po sklepie, ale łatwo i naturalnie wiedzie od realu do e-commerce i z powrotem, niezależnie od miejsca, gdzie klient fizycznie przebywa. Sklep (niezależnie od tego czy fizyczny, czy e-commerce) powinien dawać klientowi „touchpointy”, umożliwiające zwinną nawigację pomiędzy ścieżkami zakupowymi charakterystycznymi dla kanałów sprzedaży, a także miejsca „szybkich wygranych”, które pozwolą zredukować do minimum ryzyko „porzucenia koszyka”. Omnichannel i związana z nim strategia jest de facto meta produktem, który marka oferuje swoim klientom. 

Czy tego chcemy, czy nie klienci nie kupują online, czy offline – oni po prostu kupują.

Eksponuj wyjątkowość produktu i kategorii produktowych – pole do popisu, zwłaszcza w dziedzinie materiałów POS i branży FMCG, w której wyróżnienie się na tle konkurencji to być albo nie być marki. Odpowiednie wyeksponowanie wyjątkowości produktu, umieszczenie go w kontekście jego użytkowości lub wytwarzania uwiarygadnia go w oczach potencjalnego klienta. Rzemieślniczy charakter piw craftowych czy proces przygotowania posiłków oparty na operowaniu gamą przypraw to tylko przykładowe kierunki budowania wizerunków marek opartych na materiałach POS. Wszystko to w synergii z marketingiem sensualnym, który działa na te same obszary mózgu, które obsługują proces decyzyjny, a więc kluczowy w procesie zakupowym.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
REKLAMA
do góry strony