REKLAMAPartner Logistic - baner główny (14-29.02.2020 r.)
Bartłomiej Górzny, Head Of Business Poland - Ukraine - Baltics w firmie TCC

Bartłomiej Górzny, Head Of Business Poland - Ukraine - Baltics w firmie TCC (materiały prasowe)

Strona 2 z 4
REKLAMAMAGO - Euroshop - Belka w artykułąch (04-18.03.2020)

W powszechnym i poniekąd słusznym mniemaniu branży, najlepiej przyciągać klienta takimi elementami jak: asortyment, ciekawe (i agresywne) promocje, dobra obsługa, brak kolejek, odpowiednia ekspozycja towaru itp. Jednak co w przypadku gdy wszyscy gracze korzystają z tych samych narzędzi? Wtedy rozpoczyna się wyścig zbrojeń na promocje i zróżnicowanie oferty. A te działania relatywnie łatwo skopiować, przez co nie zagwarantują przewagi konkurencyjnej w dłuższej perspektywie.

Coraz więcej sieci dostrzega natomiast potencjał pozyskania klientów poprzez aktywacje umożliwiające odróżnianie się, wspierające oryginalność, proponowanie konsumentom czegoś unikalnego. Jednym z takich narzędzi jest na pewno podziękowanie klientom i docenienie ich lojalności. To właśnie lojalni, powracający klienci stanowią podstawę udanego i rentownego biznesu i to przede wszystkim na nich należy się skupić. 

Które sieci handlowe działające w Polsce radzą sobie najlepiej z budowaniem lojalności klientów? Na jakich narzędziach się opierają?

Ciężko jest o jakiś konkretny, jednoznaczny przykład. W mojej ocenie, polski rynek handlu detalicznego, szczególnie spożywczego, jeszcze wciąż nie odkrył potencjału i możliwości stabilnego wzrostu biznesu, opartego na umiejętnym dialogu z lojalnymi klientami i docenieniu ich za to, że robią zakupy właśnie u nas.

Rynek wciąż testuje rozmaite rozwiązania i tak pojawiają się  akcje, które wyglądają jak kampanie lojalnościowe, a w rzeczywistości są jedynie krótkoterminowymi promocjami w oparciu o asortyment non-food. Tego typu działania stymulują krótkoterminowy wzrost sprzedaży w danej kategorii, ale w żaden sposób nie wiążą emocjonalnie klienta z marką i nie są wyrazem docenienia jego lojalności.

Innym przykładem są karty lojalnościowe, które umożliwiają komunikację marki z konsumentem i następnie przygotowywanie promocji w oparciu o jego historię zakupów. W tym przypadku, nie unikniemy jednak efektu działania o charakterze masowym, które w oczach konsumenta nie stanowi wartości dodanej. Ale to się zmienia. Powoli detaliści zaczynają odkrywać nowe, skuteczne narzędzia budowania i wynagradzania lojalności, które opierają się nie o transakcyjność, a na budowaniu relacji i wzmacnianiu więzi z klientem.

Przykładem mogą być chociażby trzy kampanie „Gangu Świeżaków” w Biedronce, które znakomicie wpisały się w misję i wartości tej firmy i były niezwykle ciepło przyjęte przez jej klientów. Badania wskazały, że ponad 80 proc. klientów Biedronki oczekuje tego typu akcji w przyszłości!

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 1

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony