REKLAMARetail FMCG Congress - Banner Główny - lipiec 2020
Stanisław Szwed, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Stanisław Szwed, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (fot. materiały prasowe)

Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, w odpowiedzi na interpelację posła Józefa Lassoty deklaruje, że MRPiPS nie dysponuje badaniami, z których wynikałoby jednoznacznie, jakie skutki wywoła zakaz handlu w niedziele, który będzie wprowadzany w Polsce stopniowo od marca 2018 r. do stycznia 2020 r.

REKLAMAWH Market NETTO_belka w artykulach_lipiec-sierpień 2020

Józef Lassota (Platforma Obywatelska) zapytał MRPiPS o to, czy resort posiada dane z których wynikałoby bezsprzecznie, że budżet państwa nie poniesie strat finansowych w związku z ograniczaniem handlu w niedziele. Chciał się również dowiedzieć, jak uchwalona niedawno przez Sejm ustawa wpłynie na poziom zatrudnienia w branży handlowej.

- Z żadnych badań nie wynika jednoznacznie, jakie konkretnie skutki w sferze ekonomicznej, a także w obszarze zatrudnienia spowodują rozwiązania zawarte w omawianej ustawie - odpowiedział Stanisław Szwed. - Trzeba także pamiętać, że szacowano skutki finansowe rozwiązań zawartych w pierwotnej wersji obywatelskiego projektu ustawy, którego kształt uległ zmianom w trakcie prac parlamentarnych - dodał wiceminister.

Jak podkreślił Szwed, "na faktyczne skutki nowych rozwiązań prawnych wpłyną przede wszystkim zachowania podmiotów gospodarczych, które będą zmuszone do dostosowania swojej działalności handlowej do zmienionego stanu prawnego, jak również zachowania obywateli, którzy będą zaspokajali swoje potrzeby ekonomiczne w warunkach innego funkcjonowania placówek handlowych w niedziele i święta".

-  Analiza i ocena skutków ekonomicznych i społecznych nowych rozwiązań prawnych w zakresie ograniczenia handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni będzie zatem możliwa po określonym okresie funkcjonowania w praktyce nowych przepisów - dodał wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Przypomnijmy, że podczas prac legislacyjnych w parlamencie nad ustawą o ograniczeniu handlu w niedziele przedstawiciele opozycji - zarówno w Sejmie, jak i w Senacie - zgłaszali poprawki, które zobowiązywałyby Radę Ministrów do przygotowywania sprawozdań na temat skutków, jakie wywoła zakazu handlu. Za każdym razem poprawki te były negatywnie opiniowane przez stronę rządową, reprezentowaną przez Szweda i ostatecznie nie znalazły się w ustawie.

Podczas dyskusji na posiedzeniu plenarnym w Senacie, senator sprawozdawca Andrzej Stanisławek również przekonywał, że skutki zakazu handlu dotyczące zmiany zatrudnienia czy wpływów do budżetu są trudne do przewidzenia. - Są bardzo różne opinie. Była opinia Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, że nie będzie strat, jeżeli chodzi o obniżenie zatrudnienia. Są też takie opinie, że w niedziele w dużych centrach handlowych 80 proc. (zatrudnionych - red.) to studenci; możemy tylko nad tym ubolewać, że być może nie będą mogli dorobić w niedziele - powiedział Stanisławek.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 6

 • 4
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
REKLAMA
do góry strony