REKLAMAPartner Logistic - baner główny (18-31.05.2020 r.)
Wysp oferujących manicure w centrach handlowych jest coraz więcej w związku z trendem na coraz bardziej wymyślne stylizacje paznokci

Wysp oferujących manicure w centrach handlowych jest coraz więcej w związku z trendem na coraz bardziej wymyślne stylizacje paznokci (fot. AdobeStock)

Główny Inspektorat Sanitarny i Ministerstwo Zdrowia chcą by klienci gabinetów kosmetycznych, w tym wysp manicure’u w centrach handlowych, byli bezpieczniejsi. W tym celu przygotowano projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowych wymagań sanitarno-higienicznych przy świadczeniu usług fryzjerskich, kosmetycznych, tatuażu i odnowy biologicznej. Projekt właśnie przekazano do opiniowania – informuje „Rzeczpospolita”.

REKLAMAPPH 2020 - PROMOCJA 25% - Belka w artykułach (kwiecień - maj 2020)

Powodem planowanego zaostrzenia przepisów jest wzrost liczby zakażeń i chorób zakaźnych u osób, które korzystają z usług pielęgnacji i zdobienia ciała. Według Ministerstwa Zdrowia chodzi o wirusowe zapalenie wątroby typu B i typu C oraz zakażenie wirusem HIV – dodaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Zagrożenie wzrasta, bo gabinetów przybywa. Szacunki mówią, że w tej chwili usługi kosmetyczne i fryzjerskie świadczy ponad 100 tys. firm. Najbardziej dynamicznie rozwija się segment usług depilacji oraz pielęgnacji i zdobienia paznokci. Wartość tego rynku jest wyceniana na 1,5-2 mld zł, a dynamika jego wzrostu na ponad 10 proc. rocznie. Prawdziwą plagą są wyspy stylizacji paznokci w centrach handlowych – ocenia „Dziennik Gazeta Prawna”.

– Problem polega na tym, że nie mają one dostępu do bieżącej wody – mówi jeden z ekspertów GIS cytowany przez gazetę. Według niego przed każdą nową klientką stylistka powinna umyć ręce, a tego nie robi. Same rękawiczki nie wystarczą. Tymczasem kontrole sanepidu w centrach handlowych wykazały, że są to miejsca z jednymi z największych ognisk bakterii kałowych.

Rozporządzenie ma wprowadzić przepisy zakazujące prowadzenia działalności, podczas której dochodzi lub może dochodzić do naruszenia ciągłości tkanek, w punktach bez dostępu do bieżącej wody. Tego rodzaju gabinety czy wyspy muszą też być wyposażone w urządzenia do sterylizacji narzędzi wielorazowego użytku (np. cążek do manicure’u) lub zlecać taką usługę na zewnątrz. W takim przypadku niezbędny będzie dokument potwierdzający wykonanie dekontaminacji.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 1

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
REKLAMA
do góry strony