REKLAMAPartner Logistic - baner główny (14-29.02.2020 r.)
Sklep sieci Żabka

Sklep sieci Żabka (fot. materiały prasowe)

Strona 2 z 5
REKLAMA

Jasną deklarację w przypadku sieci Żabka złożył już w połowie maja Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej. - Będziemy dokonywać zmian w przepisach - powiedział w rozmowie z money.pl. Minister stwierdził, że w sprawie Żabki prowadzona jest już kontrola Państwowej Inspekcji Pracy, a w czerwcu 2018 roku miało się odbyć spotkanie, na którym strona rządowa zastanowi się, jakich zmian należy dokonać, żeby sporne kwestie uregulować. Szwed wskazał, że jeżeli jest potrzeba - a jest - to rząd będzie ten system uszczelniać.

Franczyzobiorcy Żabki spotykali się więc z licznymi kontrolami inspektorów. W ich efekcie na dzień 30 maja do sądów w całej Polsce skierowano łącznie 64 wnioski o ukaranie przedsiębiorców, a w przygotowaniu było kolejnych 50. Do 14 czerwca zapadło już sześć wyroków nakazowych, uznających obwinionych winnymi popełnienia wykroczenia, o którym mowa w art. 10 ustawy. W każdym przypadku wniesiono sprzeciwy. W jednym przypadku sąd odmówił wszczęcia postępowania, uznając, że sklep franczyzobiorcy Żabki powinien być potraktowany jako placówka pocztowa. Gdzie indziej sąd zwrócił wniosek celem uzupełnienia postępowania dowodowego, sugerując, że jeżeli franczyzobiorcę łączy umowa z operatorem pocztowym (PointPack.pl), powinien zostać uznany za placówkę pocztową i może korzystać z wyłączenia przewidzianego dla tego typu obiektów.

Nowelizacja

Pod koniec czerwca w ministerstwie pracy odbyło się spotkanie konsultacyjne w sprawie sklepów-placówek pocztowych. Z ust wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisława Szweda padła deklaracja, że przepis pozwalający na takie działanie zostanie zmieniony. Projekt nowelizacji, w którym miało pojawić się jeszcze kilka innych nowości, mieliśmy poznać najwcześniej na jesieni 2018 roku. Oprócz zmian w zakresie możliwości otwierania placówek pocztowych, ogłoszono m.in. wydłużenie obowiązywania zakazu handlu w niedziele.

Śladem Żabki poszli także inni właściciele sklepów w Polsce. We wrześniu placówkami pocztowymi stały się np. sklepy z alkoholem sieci Al.Capone.

Wrzesień był kluczowy dla sprawy sklepów Żabka także pod innym względem. Sądy wydały bowiem pierwsze wyroki uniewinniające franczyzobiorców Żabki od zarzutu popełnienia wykroczenia złamania zakazu handlu w niedziele, poprzez otwarcie sklepu jako placówki pocztowej i powierzenie w nim pracy pracownikom. Jednocześnie w trzech przypadkach sąd odmówił wszczęcia postępowania, stwierdzając, że franczyzobiorca powinien być traktowany jako placówka pocztowa (postępowania umorzono).

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 7

 • 7
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (3)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Prawda 3 9 miesięcy temuocena: 100% 

  Niech Ameryka zarabia a głupi Polak no cóż przed szkoda i po szkodzie :)

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Grzegorz_098 2 9 miesięcy temuocena: 0% 

  Nie widzę nic złego w tym

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Suzanna 1 9 miesięcy temuocena: 0% 

  Ale cieszę się, że chociażby jakiś sklep jest czynny w weekend i święta. Tak trzymać Żabka!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
do góry strony