REKLAMAPartner Logistic - baner główny (14-29.02.2020 r.)
Sklep sieci Żabka

Sklep sieci Żabka (fot. materiały prasowe)

Strona 3 z 5
REKLAMANutrend - Belka w artykułach - Baner nr 1 (28.01 - 29.02.2020)

Zdziwiony takimi wyrokami był m.in. Janusz Śniadek, poseł Prawa i Sprawiedliwości. - Nie ulega dla mnie wątpliwości, że to jest nadużycie i przejaw nieuczciwej konkurencji - mówił dla Gazeta.pl, odnosząc się do korzystania przez niektóre sklepy Żabka z wyłączenia spod zakazu handlu w niedziele przewidzianego dla placówek pocztowych. - Ta sytuacja będzie wymagała prawdopodobnie pewnego uszczelnienia w ustawie - zadeklarował w połowie września.

Projekt jest, uchwalenia brakuje

"Doprecyzowanie" przepisów jeszcze w połowie października deklarował Stanisław Szwed. Na konkrety musieliśmy czekać do 20 listopada 2018 roku. Wówczas posłowie PiS złożyli projekt nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele.

Kluczowa z zaproponowanych zmian dotyczy modyfikacji brzmienia przepisu zezwalającego na prowadzenie handlu w niedziele w placówkach pocztowych. Po zmianie ustawy, w niedziele będą mogły być otwarte jedynie takie placówki pocztowe, w przypadku których przeważającą działalnością jest świadczenie usług pocztowych. To oznacza, że z tego wyłączenia nie skorzystają już franczyzobiorcy sieci Żabka, a zatem aby otworzyć sklep w niedziele, będą musieli samodzielnie stanąć za ladą, ewentualnie ze wsparciem rodziny, ale bez pomocy pracowników. Otwarte w niedziele pozostaną natomiast placówki Poczty Polskiej (nieliczne, bo większość i tak działa od poniedziałku do piątku lub soboty).

- Takie doprecyzowanie przepisu jest konieczne i oczekiwane społecznie ze względu na praktykę stosowania tego przepisu w obecnym jego brzmieniu. Polega ona na korzystaniu z wyłączenia spod zakazu handlu przez typowe placówki handlowe, które dzięki uzyskaniu statusu placówki pocztowej mogą prowadzić handel we wszystkie niedziele i święta, czego nie mogłyby czynić nie mając takiego statusu, bowiem zakres działalności handlowej prowadzonej przez takie placówki nie jest objęty pozostałymi wyłączeniami spod zakazu handlu - czytamy w uzasadnieniu projektu ustawy.

- Oczywiście zapoznaliśmy się z projektem nowelizacji wraz z jego uzasadnieniem - komentowało dla portalu wiadomoscihandlowe.pl biuro prasowe spółki Żabka Polska. - Wyrażamy zdziwienie, że wprowadzane są zmiany w ustawie, która obowiązuje dopiero od marca br. i przedsiębiorcy nadal uczą się funkcjonowania w zgodzie z jej zapisami. Takie postępowanie stoi w sprzeczności z zasadami Konstytucji Biznesu - twierdziło biuro prasowe Żabki.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 7

 • 7
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (3)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Prawda 3 9 miesięcy temuocena: 100% 

  Niech Ameryka zarabia a głupi Polak no cóż przed szkoda i po szkodzie :)

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Grzegorz_098 2 9 miesięcy temuocena: 0% 

  Nie widzę nic złego w tym

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Suzanna 1 9 miesięcy temuocena: 0% 

  Ale cieszę się, że chociażby jakiś sklep jest czynny w weekend i święta. Tak trzymać Żabka!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
do góry strony