REKLAMAATLANTA POLAND (BAKAL SOFT) - Baner Główny - 31.01 - 29.02.2020
Sklep sieci Żabka

Sklep sieci Żabka (fot. materiały prasowe)

Strona 4 z 5
REKLAMAPREMIUM ROSA - Belka w artykułach - 19.02. - 04.03

Zgodnie z deklaracjami twórców nowelizacji, przepisy miałyby wejść w życie już w marcu 2019 roku. Janusz Śniadek wskazał w rozmowie z money.pl, że posłowie chcą tę ustawę przeprocedować tak szybko, jak to będzie możliwe. Z kolei franczyzobiorcy sieci Żabka w liście do minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej zaapelowali, by traktować ich "na równi z innymi przedsiębiorcami" i "zaniechać prób wprowadzenia zapisów ich dyskryminujących". Domagali się również wprowadzenia do ustawy przepisów, które "jednoznacznie dadzą prawo przedsiębiorcy do angażowania członków rodziny" do pracy w sklepie w niehandlowe niedziele (to postulat częściowo spełniony), jak również zawarcia w ustawie "możliwości zatrudniania w niedziele osób z grup nieaktywnych zawodowo, jak studenci, czy emeryci i renciści".

Sejm nie podniósł jednak tematu nowelizacji ani w 2018, ani na początku 2019 roku. Pierwsze czytanie projektu miało odbyć się na posiedzeniu w dniach 5-7 grudnia.

Tak się jednak nie stało. Jak wynika z informacji portalu wiadomoscihandlowe.pl, na początku grudnia Biuro Analiz Sejmowych przygotowało Ocenę Skutków Regulacji ustawy wprowadzającej zakaz handlu. Dokument był trzymany w tajemnicy m.in. dlatego, że sugerował rezygnację z trzeciej i czwartej niehandlowej niedzieli w miesiącu przy nowelizacji ustawy. Do dokumentów dotarliśmy jako pierwsi. Po tym dokumencie prace nad nowelizacją zostały wstrzymane na wiele miesięcy.

- Jest etapowe wdrażanie wolnych niedziel, proces trwa. Nic w tym zakresie się nie zmienia. W ministerstwie nie pracujemy nad zmianami. W Sejmie jest poselski projekt zmiany, ale on dotyczy tylko uszczegółowienia zapisów, m.in. kwestii związanych z tzw. placówkami pocztowymi - powiedział w lutym minister Stanisław Szwed.

Jak informowaliśmy na początku marca, wstępny harmonogram prac sejmu na posiedzenie w dniach 13-15 marca zakładał rozpatrzenie dwóch poselskich projektów nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. Jeden z projektów to projekt Nowoczesnej z 2017 r., od dawna czekający w sejmowej zamrażarce na swoją kolej. Autorem drugiego projektu jest grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Temat spadł jednak ze wstępnego harmonogramu. Nie powrócił także przy okazji kolejnych posiedzeń sejmu i obecnie pozostaje w stanie zawieszenia. Z kolei przygotowany przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii raport oceniający skutki wprowadzenia ograniczeń nie sugerował żadnych zmian w przyjętym modelu rozszerzania ograniczeń handlu w niedziele. Resort apeluje o prowadzenie badań dotyczących wpływu zakazu na funkcjonowanie szczególnie mniejszych sklepów. Temat "placówek pocztowych" nie został podjęty.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 7

 • 7
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (3)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Prawda 3 9 miesięcy temuocena: 100% 

  Niech Ameryka zarabia a głupi Polak no cóż przed szkoda i po szkodzie :)

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Grzegorz_098 2 9 miesięcy temuocena: 0% 

  Nie widzę nic złego w tym

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Suzanna 1 9 miesięcy temuocena: 0% 

  Ale cieszę się, że chociażby jakiś sklep jest czynny w weekend i święta. Tak trzymać Żabka!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
do góry strony