REKLAMATZMO - Bella - Baner Główny (28.05- 11.06.2020)

(fot. wiadomoscihandlowe.pl)

Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych wystosował do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego pismo, w którym zaapelował w imieniu izby o uwzględnienie w projektowanej ustawie o ograniczeniu handlu w niedziele czterech nowych wyłączeń spod zakazu. Chodzi m.in. o handel i czynności związane z handlem dokonywane na rolno-spożywczych rynkach hurtowych, ale także o piekarnie, cukiernie i lodziarnie.

REKLAMAFPP/CALPE_belka w artykulach_28.05-04.06.

Jak wskazuje Szmulewicz w piśmie z 15 listopada, na w przypadku rolno-spożywczych rynków hurtowych prowadzonych przez spółki prawa handlowego, "przeważająca działalność polega na wymianie i zarządzaniu nieruchomościami na użytek handlu artykułami rolno-spożywczymi, ponieważ stanowią one ważne ogniwo dystrybucji artykułów rolno-spożywczych, w szczególności świeżych owoców i warzyw oraz kwiatów".

- Rynki te są podstawowym miejscem zbytu produktów polskich producentów rolnych, małych, rodzinnych gospodarstw ogrodniczych i sadowniczych. Tradycja czynnych w niedzielę rolno-spożywczych rynków hurtowych wynika z potrzeby zaopatrzenia w świeże produkty rolne od bardzo wczesnych poniedziałkowych i poświątecznych godzin, gdyż handel hurtowy zaopatruje handel detaliczny - uzasadnia prezes KRIR. W jego ocenie ograniczenie handlu na rolno-spożywczych rynkach hurtowych "wzmocni pozycję dużych sieci handlowych w stosunku do tradycyjnego handlu detalicznego, ze względu na fakt, że dysponują one rozbudowanymi centrami logistycznymi, w tym powierzchnią chłodniczo-przechowalniczą.

Kolejny postulat KRIR dotyczy wyłączenia spod zakazu handlu w niedziele placówek handlowych prowadzonych przez podmioty nabywające towary na terenie wspomnianych rolno-spożywczych rynków hurtowych, w zakresie czynności związanych z handlem oraz powierzania pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania tych czynności. - W przeciwnym razie przedsiębiorcy nie będą mogli wykonywać czynności związanych z handlem, np. wyładować towaru z samochodu do magazynku - tłumaczy Szmulewicz.

Prezes KRIR uważa, że spod zakazu handlu w niedziele wyłączyć należy także placówki handlowe, w których prowadzony jest skup zbóż, buraków cukrowych, owoców, warzyw lub mleka surowego, "ponieważ powinny być one czynne w okresie intensywnej podaży produktów rolnych tj. w okresie żniw lub zbiorów owoców miękkich, również w niedziele i święta".

- Ze względu na różne czynniki (np. pogodowe, dostępność sprzętu) rolnicy prowadzą zbiory płodów rolnych również w niedziele i święta. Rolnicy nie mają często możliwości przechowywania płodów rolnych (np. ziarna zbóż) i w okresie ich intensywnych zbiorów, również w niedzielę i święta, są zmuszani do ich sprzedaży prosto z pola przedsiębiorcom prowadzącym działalność handlową w zakresie skupu. Rolnicy nie posiadają często również odpowiednich obiektów do przechowywania w warunkach chłodniczych owoców miękkich, np. truskawek, malin, borówek, porzeczek - napisał prezes KRIR w liście do marszałka Kuchcińskiego. Zdaniem Szmulewicza, aby łańcuch dostaw żywności dalej funkcjonował sprawnie, konieczne jest umożliwienie sprzedaży produktów rolnych do placówek handlowych prowadzących skup produktów, również w niedziele i święta.

Ostatni postulat Krajowej Rady Izb Rolniczych dotyczy dopuszczenia działalności w niedziele piekarni, cukierni i lodziarni. - Są one najczęściej prowadzone przez rodzinne, małe i średnie przedsiębiorstwa, w których przychody ze sprzedaży w niedzielę stanowią znacznączęść ich łącznego przychodu oraz są wpisane w polską kulturę niedzielnego wyjścia do cukierni i na lody - uzasadnia prezes Szmulewicz.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 5

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 3
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (4)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~beksa 4 ponad rok temu

  Ustawa powinna dać zabezpieczenie bytu małych rodziinych firm, to powinien być główny cel ustawodawców

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~marek 3 ponad rok temu

  Takie sklepy jak lodziarnie rzeczywiście powinny być wyłączone, to ochrona drobnych polskich przedsiębiorców. T o może przy6 kolejnej zmianie ustawy, bo teraz dobrze żeby szybko wesło co zostało już ugadane

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~kamil 2 ponad rok temu

  Piekarnie cukiernie i lodziarnie trzeba wyłączyć z zakazu, to coś w stylu małych osiedlowych sklepów rodzinny biznes który wymaga wsparcia

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~janek 1 ponad rok temuocena: 50% 

  Najprościej to odsunąć w najbliższych wyborach pis od władzy i skończą się wtedy głupawe pomysły.

  oceń komentarz
REKLAMAB-BIO lody - Half Page (21.05.-04.06.2020 r.)
do góry strony