REKLAMARC Foods - baner główny - grudzień 2018

Jak wynika z badań Hays Poland, znaczny odsetek firm doświadcza niedoboru odpowiednich kandydatów i mierzy się z trudnościami w pozyskiwaniu i zatrzymywaniu pracowników. Jednocześnie zdecydowana większość organizacji dąży do jak najlepszego wykorzystania dobrej sytuacji ekonomicznej oraz koniunktury na rynku, aby zwiększyć zatrudnienie i rozbudować strukturę biznesu.

REKLAMAPszczółka - Belka w artykułach - Sympatie (13-16.12.2018)
Dorota Hechner, ekspert Hays Poland

Dorota Hechner, ekspert Hays Poland (Hays Poland)

W związku z niewystarczającą dostępnością odpowiednich kandydatów, dysponujących określonymi kompetencjami i umiejętnościami, firmy coraz silniej rywalizują o pracowników. Oznacza to konieczność zaproponowania nie tylko atrakcyjnego wynagrodzenia, ale również pakietu odpowiednich świadczeń pozapłacowych. Obecnie pracodawcy są poniekąd zmuszeni do zapewnienia atrakcyjnych benefitów, ponieważ – zaraz po wynagrodzeniu – są one nie tylko czynnikiem wpływającym na wybór pracodawcy, ale też istotnym narzędziem w procesie budowania lojalności wobec firmy i zmniejszaniu rotacji pracowników.

Zdecydowana większość firm oferuje pracownikom podstawowy pakiet opieki medycznej oraz kartę sportową. Ponad połowa pracodawców zawiera w swojej ofercie imprezy i wyjazdy integracyjne oraz narzędzia pracy, z których pracownicy mogą korzystać również w czasie prywatnym (telefon, laptop). Rosnącą popularnością cieszą się ubezpieczenie na życie, dofinansowanie dodatkowej edukacji oraz możliwość pracy elastycznej. Część z tych benefitów to odpowiedź na najczęstsze oczekiwania zatrudnionych, co sprawia, że często są one traktowane jak naturalna część wynagrodzenia. Dlatego też nowoczesne i przygotowane z myślą o konkretnych pracownikach bonusy są coraz istotniejsze w strategii employer brandingowej firm, a te prześcigają się w kreatywności.

Niestety oferowane benefity tylko częściowo odpowiadają na potrzeby pracowników. Dla zatrudnionych największe znaczenie ma prywatna opieka medyczna, lecz w rozszerzonym pakiecie oraz możliwość pracy elastycznej. Specjaliści wyróżniają pracodawców, którzy tworzą w miejscu pracy nieoczywiste przestrzenie – kawiarnie dla pracowników, sale do drzemki i relaksu oraz dopuszczają możliwość zabrania psa do pracy. Coraz więcej osób chwali firmy, w których siedzibach pojawiają się siłownie, żłobki i przedszkola.

– Pytania o świadczenia dodatkowe stały się standardem w procesach rekrutacyjnych. Najciekawsze benefity, o których rozmawialiśmy z klientami i kandydatami to możliwość skorzystania z luksusowego, firmowego auta przez tydzień – niezależnie od zajmowanego stanowiska, sfinansowanie cateringu dietetycznego dla pracowników, pełna opieka medyczna i stomatologiczna dla pracownika oraz jego rodziny, wspólne zespołowe wędkowanie, żłobek lub przedszkole w firmie oraz dopłata do internetu w miejscu zamieszkania – wymienia Dorota Hechner, ekspert Hays Poland.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 6

 • 3
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 2
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (4)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~dfg 4 9 miesięcy temu

  Rosną oczekiwania pracowników = rosną oczekiwania pracodawców, naturalna kolej rzeczy, jeśli chcesz mieć więcej, wnieś więcej, mylne pojęcie pracy stałej i bezpiecznej ciągle na tym samym poziomie (brak wzrostu i pomysłów) nie przyniesie w żaden sposób motywacji pracodawcy do udzielania pracownikom jakichkolwiek bonusów pozapłacowych.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~tomo 3 9 miesięcy temu

  to chyba tylko w Warszawie, Poznaniu , Wrocławiu etc ... w Lublinie np. wiekszość ofert to staże za 960 zł ( za które płaci urzad pracy ) i to na stanowiskach specjalistycznych .... pozostałem to standard 2100 brutto bez dodatków ... lub przez agencję pracy

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~olka 2 9 miesięcy temuocena: 100% 

  Bzdety, ja nie szukam żadnych świadczeń i benefitów pozapłacowych, wystarczy mi dobra pensja, a świadczenia i benefity wybiorę sobie sama i na pewno nie będą takie jakie proponuje firma.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~czytelnik 1 9 miesięcy temuocena: 50% 

  To chyba wszystko stolicy dotyczy. Wyjrzyjcie też do reszty kraju, bo Polska istnieje też poza Warszawą...

  oceń komentarz
do góry strony