REKLAMAPRIM (KABANOS) - GRILL - Baner Główny (29.04-30.06.2020)

Rośnie udział produktów marki własnej w sprzedaży detalicznej ogółem. Marki własne są chętnie kupowane przez wszystkie grupy demograficzne, a najchętniej przez rodziny z dziećmi. W Lidlu marki własne stanowią aż 69 proc. oferty – wyjaśnia Michał Maksymiec, Retailers Vertical Director GfK Consumer Panels & Services.

REKLAMAPPH 2020 - PROMOCJA 25% - Belka w artykułach (kwiecień - maj 2020)
Michał Maksymiec

Michał Maksymiec (mat. prasowe)

Ekspert GfK przekonuje, że Polacy bardzo chętnie kupują marki własne. Ich udział wzrósł na przestrzeni ostatnich lat do 28 proc. łącznej sprzedaży, podczas gdy jeszcze osiem lat temu wynosił 23 proc.

– Produkty sieci detalicznych kupujemy średnio 117 razy w ciągu roku. W dłuższej perspektywie widać wyhamowanie częstotliwości zakupów, natomiast bardziej jest to efekt tego, iż generalnie z roku na rok rzadziej robimy zakupy – na co wpływ ma między innymi zakaz handlu w niedzielę. Te elementy przekładają się też na niewielkie spadki częstotliwości zakupów marki własnej. Mimo wszystko obserwujemy jednak wzrost średniego wydatku na markę własną, przypadającego na pojedyncze zakupy. Obecnie jest to już 18,50 zł – wylicza Michał Maksymiec.

Marki własne są kupowane przez wszystkich konsumentów – niezależnie od ich cech demograficznych. Jest jednak grupa konsumentów, która się wybija – są to rodziny z dziećmi. Rodziny z dziećmi odpowiadają za niespełna połowę zakupów marki własnej.

– W miejscowościach do 50 tysięcy mieszkańców, ze względu na obecność dyskontów, a w szczególności Biedronki, możemy zauważyć nieco większy niż średnia udział marek własnych.

Na przestrzeni lat widać natomiast, że gospodarstwa z wyższym dochodem coraz bardziej przekonują się do marek własnych. W porównaniu do 2011 roku to właśnie wśród tych gospodarstw nastąpił największy przyrost udziału – ujawnia Maksymiec.

Najwięcej marek własnych można oczywiście spotkać w dyskontach. Według danych GfK, ich udział w wartości sprzedaży wśród wszystkich pakowanych produktów FMCG to aż 57 proc. w okresie skumulowanym od lipca 2018 do czerwca 2019.

– Jeśli natomiast spojrzymy na poszczególnych graczy, to widać iż prym wiedzie tutaj Lidl (69 proc.) a za nim Aldi (58 proc.). Biedronka nieco bardziej stawia na produkty pod marką producentów, chociaż udział marki własnej w tej sieci również jest bardzo wysoki (55 proc.). Odmienną strategię przyjęło Netto, gdzie udział produktów pod brandem sieci jest najniższy w kanale dyskontów i wynosi tylko 25 proc. W sklepach wielkopowierzchniowych, hipermarketach oraz supermarketach, udział marki własnej jest znacząco niższy niż w dyskontach i wynosi odpowiednio 11 proc. i 10 proc. podczas gdy w sklepach małoformatowych sieciowych jest to już tylko 6 proc.. Na markę własną w kanale hipermarketów bardziej postawiło Tesco (19 proc.), natomiast w kanale supermarketów – Polomarket (28 proc.) – podsumowuje Michał Maksymiec z GfK.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 2

 • 2
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
REKLAMAB-BIO lody - Half Page (21.05.-04.06.2020 r.)
do góry strony