REKLAMAFord - Banner Główny

(materiały własne)

Zgodnie z danymi GUS inflacja CPI zwiększyła się w maju do 2,4 proc. wobec 2,2 proc. w kwietniu, kształtując się powyżej wstępnego szacunku GUS (2,3 proc.). Do wzrostu inflacji ogółem przyczyniła się wyższa dynamika cen żywności i napojów bezalkoholowych, która zwiększyła się w maju do 5,0 proc. wobec 3,3 proc. w kwietniu. Według analityków Credit Agricole Bank Polska, to nie koniec wzrostu cen. Ich zdaniem inflacja osiągnie w I kw. 2020 r. swoje maksimum lokalne na poziomie 3,0 proc. r/r.

REKLAMA

Według ekspertów Credit Agricole Bank Polska wzrost cen znacznym stopniu był związany z wyższą dynamiką cen warzyw (22,6 proc. r/r w maju wobec 16,0 proc. w kwietniu - efekt ubiegłorocznej suszy) oraz mięsa (6,2 proc. w maju wobec 4,1 proc. w kwietniu), co wynikało przede wszystkim z wyższych cen wieprzowiny (12,1 proc. w maju wobec 7,1 proc. w kwietniu). - Silnie drożejąca wieprzowina jest skutkiem znaczącego spadku światowej produkcji tego gatunku mięsa ze względu na rozprzestrzenianie się ASF w Chinach, której są jej największym producentem – komentuje Jakub Olipra, ekonomista Credit Agricole Bank Polska S.A.

- W kierunku spadku inflacji oddziaływała natomiast niższa dynamika cen paliw (4,1 proc. w maju wobec 8,6 proc. w kwietniu). Do obniżenia inflacji przyczyniła się również niższa inflacja bazowa, która zgodnie z naszymi szacunkami wyniosła w maju 1,6 proc. r/r wobec 1,7 proc. w kwietniu. Jej nieznaczny spadek wynikał z niższej dynamiki cen w kategoriach: „transport (bez paliw)”, „łączność” oraz „inne wydatki na towary i usługi”. Mimo odnotowanego w maju nieznacznego spadku inflacja bazowa w ostatnich miesiącach wskazuje na stopniowo narastającą presję kosztową w polskiej gospodarce – wskazuje ekonomista CABP.

I dodaje: - Zgodnie z naszą zrewidowaną prognozą, w kolejnych kwartałach obserwowany będzie dalszy stopniowy wzrost inflacji wspierany przez wyższą dynamikę cen żywności oraz zwiększenie inflacji bazowej. Uważamy, że w I kw. 2020 r. inflacja osiągnie swoje maksimum lokalne na poziomie 3,0 proc. r/r. W konsekwencji oczekujemy, że w całym 2019 r. dynamika cen wzrośnie do 2,2 proc. r/r wobec 1,6 proc. w 2018 r., a w 2020 r. obniży się nieznacznie do 2,0 proc. - prognozuje Jakub Olipra.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 3

 • 2
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (2)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Qamil 2 5 miesięcy temuocena: 100% 

  No i populiści z pisu zaczęli nakręcać spiralę inflacyjną, która szybo odbierze ludziom obecną kiełbasę wyborcą i trzeba będzie dać nową co znowu nakręci inflacje. Dalsze scenariusze mogą być różne, łącznie z wariantem wenezuelskim czy greckim.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~wickermak 1 5 miesięcy temuocena: 50% 

  Nie można wysuwać daleko idących wniosków na podstawie opinii z jednego źródła.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMA
do góry strony