REKLAMAPOLOmarket - baner główny (21.02.-22.03.2020)
Biedronka, kasjerka

Biedronka, kasjerka (fot. fot. za Youtube/JMP)

Rosnąca presja na wzrost kosztów - zwłaszcza wynagrodzeń – spowoduje, że spółki handlowe z sektora FMCG będą musiały w 2020 roku szukać możliwości poprawy efektywności operacyjnej – oceniają analitycy cytowani przez portal bankier.pl.

REKLAMA

Piotr Bogusz, analityk BM mBanku uważa, że ten rok w branży handlu FMCG można uznać za udany. Spółki korzystały z mocnego otoczenia konsumenckiego, które wspierało sprzedaż porównywalną. - Dobre odczyty było widać w Biedronce, czy Dino i to mimo zaostrzenia zakazu handlu w niedziele. Widoczna była jednocześnie presja ze strony kosztów wynagrodzeń. Sprzedaż porównywalna była jednak na wysokim poziomie, więc nie odbijało się to negatywnie na marżowości największych sieci - powiedział Piotr Bogusz.

Zdaniem Krzysztofa Kawy, analityka Ipopema Securities, wyniki spółek detalicznych w nadchodzących kwartałach będą jednak w dalszym ciągu wspierane korzystnym otoczeniem makroekonomicznym.

Analitycy są zgodni, że na branżę handlową mocno wpłynie podwyżka płacy minimalnej. Może ona przełożyć się na specjalizację handlu i zmniejszenie liczby niezależnych sklepów. Duża część podwyżki płacy minimalnej ma być przeznaczona konsumpcję, co będzie odzwierciedlone w wartości koszyka zakupowego.

Skorzystają z tego liderzy rynku, którzy według ekspertów są bardziej efektywni kosztowo i przychodowo. Nie dotkną ich tak mocno wzrosty kosztów, a spodziewane podwyżki płac wrócą do nich w postaci lepszej sprzedaży.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
REKLAMAPPH 2020 - PROMOCJA - Half Page (13-28.02.2020)
do góry strony