REKLAMATZMO - Bella - Baner Główny (28.05- 11.06.2020)
Narodowy Bank Danii zaniechał drukowania papierowych pieniędzy

Narodowy Bank Danii zaniechał drukowania papierowych pieniędzy (fot. Pixabay CC0)

W raporcie Izby Gospodarki Elektronicznej pt. Płatności cyfrowe 2017 znajdujemy dane na temat stosunku Polaków do propozycji całkowitej rezygnacji z płatności gotówkowych. Zwolennicy cashless society w dalszym ciągu są wyraźnie w mniejszości, ale szybko spada osób przeciwnych takiemu rozwiązaniu. Rośnie natomiast liczba osób o neutralnym nastawieniu.

REKLAMANutrend - ISODRINX - belka w artykułach (28.05 - 02.06.2020)

Autorzy badania w zeszłym roku po raz pierwszy publicznie zadali Polakom pytanie na temat wycofania gotówki z obiegu, aby sprawdzić, czy nasze społeczeństwo gotowe jest na zmiany, jakie zachodzą w sferze finansów. Okazało się, że nie jest. Ale coraz więcej osób i coraz częściej zadaje sobie pytanie, czy gotówka jest mi potrzebna i czy przestanie istnieć.

Trendy oraz dążenie banków centralnych do ograniczenia lub całkowitego wyeliminowania gotówki z obiegu świadczą o tym, że prędzej czy później stanie się to nieuniknione. Tak zwane cashless society, czyli społeczeństwo bezgotówkowe cechuje się znacznie większą szybkością działania, jest bardziej wygodne i przede wszystkim tańsze. Gwarantuje większą przejrzystość w sferze zarówno prywatnej, jak i publicznej, a także ogranicza szarą strefę i korupcję.

Najlepszym przykładem jest Narodowy Bank Danii, który w ubiegłym roku zaprzestał drukowania banknotów. Drugim bardzo wyrazistym przykładem jest Szwajcaria, gdzie udział gotówki w obiegu wyniósł w 2016 r. między 4-5 proc.

Zadając podobne pytanie w tym roku badacze chcieli ustalić, czy świadomość w tym zakresie zmienia się. I rzeczywiście uległa zmianie. W 2017 r. odsetek przeciwników wycofania gotówki z obiegu w Polsce spadł z 64 proc. do 49 proc. Co ciekawe na tym samym poziomie pozostał odsetek zwolenników (8 proc.). Zwiększyła się jednak grupa osób posiadających neutralne stanowisko do tego tematu – zmiana z 28 proc., do 43 proc.

Podobnie jak w poprzednim roku na czoło wysuwają się w tej kwestii dwa argumenty – brak gotowości naszego kraju na wycofanie gotówki z obiegu oraz alienacja osób starszych. W 2017 roku wyraźnie wzrósł odsetek osób, które gotówkę uważają za narzędzie finansowania przestępstw i unikania podatków. To zmiana z 8 proc. do 13 proc.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 2

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (1)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~44 1 ponad rok temu

  komu na tym najbardziej zależy? kto ma w tym interes? oczywiście banki, czyli...kto stoi za bankami? im ciągle mało i mało, co za nacja!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAB-BIO lody - Half Page (21.05.-04.06.2020 r.)
do góry strony